Home WiadomościZe Świata Japonia: Liczne powołania zakonne w Tokio

Japonia: Liczne powołania zakonne w Tokio

Redakcja

W klasztorze sióstr franciszkanek od Zwiastowania NMP w dzielnicy Tokio – Kugehara odbyły się 29 marca obłóczyny siostry Miriam Toko Horiuchi.

Na Mszę św. z tej okazji i na wspólny obiad przybyły delegacje z tych kościołów stolicy Japonii, z którymi nowa kandydatka do życia zakonnego miała dotychczas kontakt, a także z największej w tym kraju grupy modlitewnej – Katolickiego Ruchu Odnowy w Duchu Świętym w Tokio-Yotsuya. Jest to kolejne żeńskie powołanie do życia zakonnego, wywodzące się ze świeckiej grupy modlitewnej.

Uroczystościom przewodniczył ks. Shomi Takeuchi OFM, proboszcz z pobliskiego kościoła, a o życiu i działalności nowicjuszki w grupie modlitewnej opowiedział uczestniczący w niej również Tomotaro Nakamura, profesor filozofii z jezuickiego uniwersytetu Sophia.

“Toko zna dobrze japońskie społeczeństwo, gdyż po studiach na naszej uczelni pracowała ona w kilku znanych firmach, zarazem jednak czuła w sobie powołanie do życia konsekrowanego. W ciągu ostatnich 2-3 lat nie mogłem się nadziwić zmianom, jakie dokonywały się w jej życiu. Z dziewczyny zafascynowanej wszystkimi chyba urokami tego świata rodziła się siostra zakonna, która na ostatnim spotkaniu w naszej grupie modlitewnej oświadczyła, że nareszcie czuje, iż może siebie całkowicie ofiarować Panu Bogu” – wspominał profesor.

W ciągu ostatnich kilku lat z różnych tokijskich grup modlitewnych do seminarium duchownego lub do zakonów wstąpiło ok. 10 osób.

W jednej z takich wspólnot – “Dąb w Mamre” (por. Rdz 18,1) zrodziły się 3 żeńskie powołania zakonne: jedna siostra przebywa we wspólnocie kontemplacyjnej w Beith Szemesz w Izraelu, druga jest benedyktynką w Montserrat w Hiszpanii a trzecia została klaryską w Niigata (Japonia).

Dużym zainteresowaniem cieszy się też wspólnota Sióstr od Jezusa, opiekująca się niepełnosprawnymi w Kkottongnae w Korei Południowej, którą być może odwiedzi papież Franciszek w czasie swej sierpniowej podróży do tego kraju. Obecnie wyjeżdża tam do nowicjatu 18-letnia Japonka z grupy modlitewnej w Tokio-Hatsudai.

Zgromadzenie Franciszkanek od Zwiastowania (Otsuge no Franshisko Shimaikai), do którego wstąpiła Toko Horiuchi, ma charakter czysto japoński: powstało zaraz po wojnie w Kagoshima na wyspie Kiusiu, w odpowiedzi m.in. na problem opieki nad sierotami. Obecnie siostry działają także za granicą, m.in wśród dzieci ulicy na Filipinach. Nowo obłóczona sr. Miriam wyznała, że “modli się, aby tam właśnie skierowały ją władze zakonne”.

KAI/mm

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda