Home WiadomościZe Świata Jezuici: Drugi dzień obrad Kongregacji Prokuratorów

Jezuici: Drugi dzień obrad Kongregacji Prokuratorów

Redakcja

Przed południem wybraliśmy sekretarza Kongregacji. Został nim 45-letni o. Francisco Javier Alvarez de los Mozos, prokurator prowincji Loyola. Obecnie pracuje on w Kurii Generalnej, gdzie jest odpowiedzialny jest za Sekretariat ds. Sprawiedliwości Społecznej i Ekologii.

Z kolei o. Generał przedstawił raport De Statu (o stanie Towarzystwa Jezusowego). Po środowej dyskusji ma on być rozesłany do wszystkich prowincji. Jeszcze przed obiadem mieliśmy czas na osobistą lekturę tego raportu.

Po południu natomiast odbyły się dwa spotkania w grupach językowych. Po dyskusji na temat raportu przygotowaliśmy najpierw związane z nim pytania do o. Generała. Następnie rozważaliśmy argumenty za i przeciw zwołaniu Kongregacji Generalnej.

Tematy poruszone przez o. Generała w raporcie De Statu to: 1. Wdrażanie dekretów 35. Kongregacji Generalnej 2. Życie w Duchu 3. Apostolski dynamizm 4. Życie razem – jedność serc – życie wspólnotowe 5. Promocja powołań i formacja 6. Trzymanie z Kościołem 7. Przed rokiem 2014 – kreatywność w Towarzystwie

Przy każdym z punktów o. Adolfo Nicolas przestawił zarówno blaski, cienie, jak i wyzwania stojące przed Towarzystwem. Utrzymany w duchu pozytywnym raport, nie omija sytuacji trudnych, jednak zdecydowanie tchnie nadzieją skłaniającą do rozeznawania. Dzień wypełniony obradami zakończyły msze w czterech grupach językowych: angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej i włoskiej. Pierwszą z nich, z niezwykłym kolorytem, przygotowali współbracia z Indii.

Robert Bujak SJ, Józef Polak SJ

Za: www.jezuici.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda