Home WiadomościZe Świata Kamerun: piesza pielgrzymka młodzieży z misji mariańskiej

Kamerun: piesza pielgrzymka młodzieży z misji mariańskiej

Redakcja

W Kamerunie 11 lutego obchodzone jest święto młodości. Z tej okazji w całym kraju organizuje się słynne defilady uczniów szkół wszystkich poziomów. Młodzi tanecznym krokiem maszerują przed trybunami, na których zasiadają przedstawiciele miejscowych władz i elity.

Po części oficjalnej następują zabawy przy muzyce, konkursy, mecze piłki nożnej i inne atrakcje.

To świętowanie ma swoje przedłużenie – i w pewnym sensie dopełnienie – na płaszczyźnie duszpasterskiej. Otóż z inicjatywy obecnego biskupa ordynariusza Jana Ozgi, od 21 lat w naszej diecezji organizowane są piesze pielgrzymki młodzieży ze wszystkich parafii do sanktuarium Matki Bożej Nadziei w Nguélémendouka.

Grupa, która wyruszyła z naszej parafii liczyła 60 pielgrzymów. W tym roku pielgrzymował z nami nasz biskup Jan Ozga. Oprócz niego było trzech księży, dwóch kleryków, jedna siostra zakonna i brat zakonny (Łukasz Wierzchowski MIC, który na co dzień posługuje pielgrzymom w Stoczku Klasztornym). Pozostali pielgrzymi to młodzież.

Pielgrzymkę rozpoczęliśmy w przeddzień wymarszu 12 lutego o godz. 18.00 mszą świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, który znajduję się w Akok Maka, w jednej z naszych wiosek dojazdowych. Eucharystii przewodniczył ks. biskup, a kazanie wygłosił ks. Yves Oumarou MIC. Kaznodzieja wychodząc od tekstów liturgii słowa, w płomiennych słowach wprowadził nas w klimat i sens pielgrzymowania w kontekście tematu tegorocznej pielgrzymki: ,,Młody człowiek w szkole Jezusa i swojej rodziny’’. Następnego dnia o godz. 5.15 rano, gdy było jeszcze ciemno, wyruszyliśmy na nasz szlak pielgrzymkowy, który po godzinie marszu doprowadził nas do Ayosu, parafii pw. św. Marcina, prowadzonej przez polskich misjonarzy, oo. paulinów. Tam o godz. 6.30 uczestniczyliśmy w porannej mszy, po której wszyscy pielgrzymi zostali zaproszeni przez miejscową wspólnotę parafialną na śniadanie.

Pokrzepieni pokarmem duchowym i doczesnym o godz. 8.15 udaliśmy się w dalszą drogę. Wszystkim napotkanym dawaliśmy entuzjastyczne świadectwo żywej wiary poprzez radosne śpiewy, pełne zadumy rozważania modlitwy różańcowej i drogi krzyżowej, a także 10-minutowe medytacje w zupełnej ciszy. W czasie postojów, młodzież miała okazję wysłuchać konferencji, zadawać pytania, dyskutować. Przechodząc przez poszczególne wioski, co kilka kilometrów byliśmy serdecznie witani przez miejscowe wspólnoty chrześcijan, również protestantów. Zatrzymywaliśmy się w ich kaplicach, gdzie czekał na nas jakiś poczęstunek, najczęściej woda pitna, owoce, orzeszki ziemne, trzcina cukrowa. Po krótkiej wspólnej modlitwie, którą kończyło błogosławieństwo biskupa, kontynuowaliśmy naszą pielgrzymkę. Pierwszego dnia pokonaliśmy najdłuższy dzienny odcinek marszu ok. 40 km. Wieczorem, gdy już się ściemniło dotarliśmy na nocleg do wioski Kobdombo.

Następnego dnia dotarliśmy do Essengu, gdzie pracują polskie misjonarki, siostry od Aniołów. Kolejny nocleg mieliśmy we wiosce Akosa. Po czterech dniach marszu i prawie 100 km w nogach, 16 lutego (czwartek) ok. godz. 15.00 dotarliśmy do celu naszej pielgrzymki, do sanktuarium w Nguélémendouka, gdzie pozostaliśmy dwa pełne dni, do soboty 18 lutego. Liczba młodzieży przybyłej z całej diecezji wyniosła ok. 750 osób. Pierwszego dnia, po przybyciu i prezentacji wszystkich grup pielgrzymkowych, młodzi, w ramach programu przygotowanego dla nich, wzięli udział w modlitwie różańcowej przed grotą Matki Bożej.

Drugiego dnia przed południem wysłuchali najpierw konferencji, po której mogli zadawać pytania, a następnie uczestniczyli we mszy świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Ozga. Ks. biskup nazwał młodzież ,,młodą elitą Kościoła’’. Po południu odbyło się nabożeństwo pokutne oraz spowiedź indywidualna, a wieczorem droga krzyżowa na rozległych obszarach sanktuarium. Drugi dzień pobytu u Matki Bożej młodzi zakończyli wielkim koncertem pieśni religijnych. Trzeciego dnia po mszy świętej o 9.00, sprawowanej przez wikariusza generalnego diecezji, wszyscy uczestnicy pielgrzymki wrócili do swoich domów z pragnieniem i nadzieją powrotu na młodzieżowy, pielgrzymkowy szlak za rok.

Paweł Rawski MIC

Zobacz galerię zdjęć dla tego wydarzenia

Za: www.marianie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda