Kapucyn zrezygnował z przyjęcia sakry biskupiej

O. Carlos Alberto Novoa de Agustini, mianowany na biskupa w grudniu ub.r. przez papieża Franciszka, zrezygnował z przyjęcia sakry biskupiej. Jest to 47-letni kapucyn, o. Carlos Alberto Novoa de Agustini, który miał być biskupem pomocniczym diecezji Lomas de Zamora.

Duchowny, wyświęcony na kapłana w 1996 r. przez kard. Jorge Bergoglio, „po dojrzałym rozeznaniu” poprosił papieża o dyspensę od nominacji i ją otrzymał. Poinformowano o tym na stronie diecezji, bez podania motywów jego decyzji.

Niezwykle rzadko zdarza się, by nominat zrezygnował przed przyjęciem sakry biskupiej – ostatnio w 2009 r. Mianowany przez Benedykta XVI biskupem pomocniczym diecezji Linz austriacki duchowny ks. Gerhard Wagner, po dwóch tygodniach poprosił papieża o dyspensę po tym, jak część duchowieństwa diecezji zbuntowała się przeciwko tej nominacji, oskarżając ks. Wagnera o konserwatyzm.

Swą rezygnację ogłosił on 15 lutego, zaś 2 marca Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że Benedykt XVI dyspensował go od przyjęcia nominacji.

Tym razem w przypadku argentyńskiego biskupa nominata taka informacja nie została ogłoszona w Watykanie. Mianowany razem z nim biskupem pomocniczym w Lomas de Zamora ks. Jorge Vasquez przyjął sakrę biskupią 29 grudnia ub.r.

KAI/slo

Za: www.deon.pl