Home WiadomościZe Świata Kapucyni: Nagroda za ochronę środowiska

Kapucyni: Nagroda za ochronę środowiska

Redakcja

Br. Samuel Onton Sidin, kapucyn, były Minister Prowincjalny z Pontianak został uhonorowany najwyższym odznaczeniem z dziedziny ochrony środowiska naturalnego. Odznaczenie otrzymał za projekt zasiewania roślin wysokopiennych w rejonie Kabu Raya, w prowincji Kalimantan Wschód, a także za inicjatywę odmładzania terenów – „Wszystko na zielono”. Wręczenie odznaczenia odbyło się 4 czerwca 2012 r. w Pałacu Prezydenckim w Dżakarcie. Brat Samuel otrzymał je z rąk głowy państwa, Susilo Bambang Yudhoyono.

Wewnątrz Sunshine Home w Kubu Raya br. Sidin stworzył także „centrum modlitwy”, z którego korzystają okoliczni katolicy w dniu odpoczynku. Nazwa siedziby jest inspirowana biblijną postacią Noego. Centrum promuje różne przedsięwzięcia na rzecz ochrony środowiska, czyniąc to w duchu wiary katolickiej i duchowości franciszkańskiej. Pośród wielu pomysłów br. Sidina jest projekt zainicjowany w 2000 roku zalesienia przestrzeni ponad 90 ha w górach Benuah. Obszar tan został wyniszczony przez pożar. Kapucyn posadził tam wiele rodzimych gatunków drzew skazanych na wymarcie, poszerzając tym samym przestrzeń dającą pokarm dla ptactwa.

W Indonezji – kraju, w którym kładzie się nacisk na rozwój i postęp ekonomiczny, coraz częściej zaczyna się pojawiać wrażliwość na ochronę przyrody. Wśród wielu inicjatyw jest m.in. wręczanie dorocznej nagrody Kalpataru Award, najbardziej prestiżowej, bo sponsorowanej przez rząd i instytucje państwowe mającej na celu uhonorowanie prawdziwych „bohaterów” ochrony przyrody.

Źródło: Kuria Generalna Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda