Home WiadomościZe Świata Marianie – Rzym: spotkanie Komisji ds. Konstytucji

Marianie – Rzym: spotkanie Komisji ds. Konstytucji

Redakcja

W Zgromadzeniu Księży Marianów  od dwóch lat działa komisja do kształtowania własnych ustaw zakonnych zgodnie z zaleceniem adhortacji Vita consecrata (nr 37). W dniach 25-27 lutego 2014 roku w Rzymie spotkali się członkowie komisji i jej konsultorzy. Obradom tym przewodniczył o. Andrzej Pakuła MIC, przełożony generalny. 

Podstawą  do dyskusji i redagowania ustaw był projekt pierwszej, istotnej, części konstytucji, przygotowany przez ks. Mariana Pisarzaka MIC, przewodniczącego. We wprowadzeniu do obrad zaznaczył on, że podobne prace u marianów po Soborze Watykańskim II trwały kilkanaście lat; w tamtym okresie ważnym zadaniem było też dostosowanie ustaw do nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego (1983). Obecnie, na etapie posynodalnym (1990) i w oparciu o wspomnianą adhortację (1996), trud redakcyjny trwa zaledwie dwa lata. Praca w zespole skutkuje wieloaspektowym postrzeganiem samej wspólnoty zakonnej i jej misji we współczesnych warunkach pod inspiracjami, jakie marianie czerpią z kultywowanej przez nich tajemnicy, czyli misterium Niepokalanego Poczęcia swojej Patronki.

W niedzielę przed rozpoczęciem obrad niektórzy uczestnicy sesji mieli możliwość spotkania się z papieżem Franciszkiem podczasAngelus na Placu św. Piotra. Ojciec Święty zachęcił wszystkich do budowania jedności w Kościele i trwania we współpracy właściwej apostolskiemu posługiwaniu dla Kościoła i świata.

Antoni Skwierczyński MIC
sekretarz

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda