Home WiadomościZe Świata Pasterze Kościoła turyńskiego do salezjanów

Pasterze Kościoła turyńskiego do salezjanów

Redakcja

Podczas pobytu kapitulnych w miejscach salezjańskich w Turynie i na Colle Don Bosco Eucharystiom przewodniczyli obecny arcybiskup Turynu Cesare Nosiglia i jego poprzednik kardynał Ugo Poletti. W homiliach bardzo ciepło wyrażali się o salezjanach i swoich – także osobistych – związkach ze Zgromadzeniem Salezjańskim.

Oto fragmenty z tych wystąpień.

„Kiedy jako dziecko w mojej rodzinnej miejscowości Campo Ligure śpiewałemKsiądz Bosko powraca ponownie między swoich chłopców (Don Bosco ritorna tra i giovani ancor, w polskiej wersji Witaj, Ojcze) lub kiedy uczęszczałem do szkoły prowadzonej przez siostry salezjanki i w każdą niedzielę oglądałem z wielkim zainteresowaniem filmy o księdzu Bosko, wydawało mi się, że Święty jest między nami, dziećmi. Chciałbym wyznać, że w ostatnim miesiącu również, kiedy prowadziliśmy relikwiarz w procesji, poczułem fascynującą modlitwę, którą jest ten hymn, i usłyszałem pytanie stawiane mi jako biskupowi i pasterzowi Kościoła w Turynie: czy potrafimy wrócić do młodzieży i rzucić się między nich, aby wysłuchać ich krytycznej postawy i oczekiwań wobec Kościoła oraz doświadczyć radości, którą niesie przeżywanie razem podróży życia w tej samej wierze i miłości.” – abp Cesare Nosiglia.

Kard. Poletti, kierując wiele ciepłych słów do salezjanów, zapewnił o swojej modlitwie i wypowiedział trzy intencje:
„a) Proszę Boga, aby rozwijało się w was poczucie przynależności do Rodziny Salezjańskiej. To znaczy, abyście żyli w prawdziwym braterstwie tak w małych, jak i dużych wspólnotach całego Zgromadzenia. Jeśli przyłapujemy się, że w naszym życiu górę biorą nasze osobiste sprawy lub poddajemy się głupiej autoafirmacji, zaciemniamy nasz charyzmat i wtedy ksiądz Bosko nam z nieba nie błogosławi.
b) Modlę się również o to, abyście wy i wasza rodzina zakonna zdobyli jeszcze większą umiejętność wyjścia z waszego środowiska i mieli w pamięci, że jeśli ksiądz Bosko posłał was do świata, zatem cały świat jest polem waszego działania. (…)”
c) Zapewniam was o szczególnej modlitwie przed Panem podczas wyboru nowego przełożonego generalnego i jego współpracowników.”

Kard. Poletti wskazał także na trzy rzeczy, których salezjanie powinni uczyć młodzież:
1. Przyzwyczajać do potrzeby korzystania z kierownictwa duchowego;
2. Uczyć codziennej modlitwy oraz codziennej piętnastominutowej medytacji Bożego Słowa;
3. Doprowadzać do zaakceptowania planu Boga jako powołania przygotowanego przez Niego dla każdego człowieka.

Wydarzenia 27. Kapituły Generalnej można śledzić: https://twitter.com/Salezjanie_PL

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda