Home WiadomościZe Świata Michalici: Z dalekiej Papui Nowej Gwinei…

Michalici: Z dalekiej Papui Nowej Gwinei…

Redakcja

Od 14 do 23 lutego br. trwała wizytacja kanoniczna, jaką Ojciec Generał ks. Kazimierz Radzik przeprowadził wraz z ekonomem generalnym ks. Jerzym Sosińskim we wspólnotach michalickich w Papui Nowej Gwinei. Razem z nimi na wyspę przylecieli uczestnicy Konferencji Przełożonych: ks. Janusz Bieniek, ks. Stanisław Friede, ks. Kazimierz Lorencowicz, ks. Władysław Suchy, ks. Jan Kaszuba i ks. Andrzej Kowalczyk.

Z tej okazji zaprosiliśmy nuncjusza apostolskiego w Papui Nowej Gwinei abpa Michaela W. Banacha. W sobotę, 15 lutego, razem z nim wszyscy odwiedziliśmy powstające w Rukus (michalicka parafia Kuli) sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Następnego dnia, w niedzielę 16 lutego, ks. Nuncjusz przewodniczył uroczystej Mszy św., podczas której abp Douglas Young poświęcił figurę św. Michała Archanioła, którą otrzymaliśmy z sanktuarium na Górze Gargano. Przed zakończeniem liturgii kustosz wspomnianego sanktuarium, ks. Władysław Suchy, nałożył szkaplerz św. Michała Archanioła Nuncjuszowi Apostolskiemu, abp. Douglasowi Young z archidiecezji Mount Hagen oraz bp. Arnoldowi Orawe z diecezji Wabag.

Po uroczystościach w parafii Kuli, w poniedziałek 17 lutego, wszyscy wybraliśmy się do górskiej prowincji Enga, gdzie pracują nasi współbracia: ks. Peter Kaupa, proboszcz w Wanepap, oraz ks. Grzegorz Jasłowski, proboszcz w Kasap. Po uroczystych powitaniach i braterskich spotkaniach z wiernymi obydwu parafii powróciliśmy do Mount Hagen, zatrzymują się w kurii biskupiej w diecezji Wabag i w stacji misyjnej Yampu, gdzie pracują siostry ze Zgromadzenia Ducha Świętego: s. Jadwiga Faliszek i s. Dorota Piechota.

W środę, 19 lutego, do naszej wspólnoty dotarł z Madang ks. Zdzisław Kruczek, aby spotkać się z Ojcem Generałem i innymi współbraćmi. W tym dniu nasi goście mieli okazję bliżej poznać parafię Kindeng, w której pracują: ks. Józef Pękala i ks. Kenneth Kaimalan. Wieczorem mieliśmy pożegnalną kolację dla współbraci, którzy następnego dnia powrócili do Australii.

Ojciec Generał i ks. Ekonom pozostali w naszej wspólnocie, aby kontynuować kanoniczną wizytację. W sobotę, 22 lutego, w parafii Kindeng Ojciec Generał przewodniczył uroczystej Mszy św., którą odprawiał w języku pidgin. Po południu, w kaplicy domowej w Mount Hagen, mieliśmy oficjalne

zakończenie wizytacji, połączone ze specjalnym błogosławieństwem Ojca Generała. Jako michalicka wspólnota w Papui Nowej Gwinei wyrażamy naszą wdzięczność za kolejne braterskie spotkanie. Bóg zapłać!

Bogdan Świerczewski CSMA

Więcej (zdjęcia) na: www.michalici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda