Home WiadomościZe Świata Mongolia – 20 lat młodego Kościoła

Mongolia – 20 lat młodego Kościoła

Redakcja

W pierwszych dniach lipca Kościół mongolski obchodził dwadzieścia lat swojej obecności, zapoczątkowanej 10 lipca 1992 r. przybyciem pierwszych trzech misjonarzy katolickich, należących do Zgromadzenia Niepokalanego Serca Maryi.

W obchodach z tej okazji, w stolicy Ułan Bator uczestniczył także arcybiskup Savio Hon Tai-fai, salezjanin, Sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Arcybiskup salezjański dołączył do Prefekta Apostolskiego Mongolii, bpa Wenceslao Padilla, Nuncjusza Apostolskiego w Korei, arcybiskupa Osvaldo Padilla, i biskupa Daejong, w Korei, bpa Lazzaro You. Obchody trwały wiele dni, ale ich punktem najbardziej znaczącym była uroczysta Msza św. w niedzielę 8 lipca, która została odprawiona w Katedrze Świętych Piotra i Pawła w Ułan Bator właśnie pod przewodnictwem arcybiskupa Hon Tai-fai.

Następnego dnia, 9 lipca, arcybiskup salezjanin udał się, wraz z ks. Andrewem Tin, Dyrektorem placówki salezjańskiej w Ułan Bator, do ks. Francisa Phuonga, na placówkę salezjańską w Darkhan, na północy kraju. Arcybiskup Hon Tai-fai odprawił Mszę św. w parafialnym kościele Maryi Wspomożycielki, do którego uczęszcza wielu wiernych, a następnie poświęcił figurę snu z 9. roku życia Ks. Bosko w nawie bocznej kościoła oraz wysłuchał koncertu, który był mu dedykowany.

Biskup salezjański wygłosił także krótką konferencję do misjonarzy tam obecnych i dodał im otuchy w ich zaangażowaniu: “Znajdujecie się na pierwszej linii, a my staramy się być was blisko”. Następnie, po przypomnieniu roli misjonarza, jako człowieka Bożego, i znaczenia formacji, arcybiskup Hon Tai-fai wypowiedział pewne słowa dotyczące inkulturacji: “nie odtwarzajcie zachodu na wschodzie, ale zakorzeniajcie wiarę w kulturę wschodnią”.

Po tym dniu, bogatym w wydarzenia, arcybiskup powrócił do Ułan Bator, a stamtąd, drogą lotniczą, udał się do Korei Południowej.

Obecnie w Mongolii pracuje 81 misjonarzy katolickich, pochodzących z 22 różnych krajów i 13 zgromadzeń, wśród których znajdują się także Salezjanie i Córki Maryi Wspomożycielki. Z prawie że zerowego stanu w 1992 r. liczba katolików osiągnęła obecnie przeszło 800 wiernych ochrzczonych. I chociaż aktualnie nie istnieje żadne duszpasterstwo powołaniowe w tym Kościele jeszcze zbyt młodym na to, dwaj młodzi Mongolczycy uczą się na księży w Daejong.

Za: www.infoans.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda