Home WiadomościZe Świata O. Hans Zollner: ofiary nadużyć są w sercu samego Chrystusa

O. Hans Zollner: ofiary nadużyć są w sercu samego Chrystusa

Redakcja
Odpowiedzialny za przygotowanie lutowego spotkania przewodniczących konferencji episkopatów z całego świata w sprawie ochrony młodych przed nadużyciami uważa, że jego uczestnicy powinni opuścić Rzym z jasną świadomością, co konkretnie należy uczynić, aby skutecznie przeciwdziałać oraz wyeliminować ten bolesny problem z Kościoła.

O. Hans Zollner zaznaczył, że spotkanie to ma służyć bardziej konkretnemu określeniu oraz uświadomieniu sobie odpowiedzialności i potrzeby przejrzystości. Innym jego celem pozostaje jasne przedstawienie norm, sposobu ich używania, a także drogi kontrolowania procedur, które wcześniej zostały określone i zdefiniowane. Ważne jest, aby nie tylko je poznać, ale zmotywować do ich realizacji w konkrecie życia.

Niemiecki jezuita podkreśla, że istotne będzie także stworzenie grup zadaniowych w ramach kontynentów. Będą one informowały o podejmowanych działaniach przez poszczególne konferencje episkopatów. Będą również służyły pomocą podsuwając konkretne sprawdzone rozwiązania stosowane w innych miejscach. To ma być narzędzie na lata, aby oceniać rezultaty działań oraz stopień podejmowania odpowiedzialności w obliczu oczekiwań opinii publicznej.

O. Zollner podkreślił również znaczenie słuchania świadectw ofiar nadużyć. Pozwala to niejako wejść do ich serca oraz poczuć to, co raniło ich życie, o czym do tej pory nie mogły mówić, albo bardzo się wstydziły. W końcu otworzyły się, aby opowiedzieć o swoich przeżyciach, które dla wielu z nich były doświadczeniem naznaczającym na wiele lat.

Zollner – znaczenie słuchania ofiar

“Słuchanie ofiar nie daje tylko kolejnej motywacji do uczynienia wszystkiego, co możliwe, aby to się nie powtórzyło, ale pozwala nam usłyszeć, że te osoby są w samym sercu Jezusa Chrystusa, który dzielił z nimi cierpienia – stwierdził o. Zollner. – Pragnie On, byśmy jako Kościół byli zdolni do słuchania ich oraz przyjęcia, aby mogli doświadczyć współczucia, bliskości, które dodadzą odwagi do kontynuowania poszukiwania, jeśli to możliwe i na ile możliwe drogi uzdrowienia i odnowy.”

Ze względów czasowych i logistycznych nie jest możliwe wysłuchanie dużej grupy osób. Dlatego Papież zachęcił, aby to uczynić w ramach poszczególnych krajów przed przyjazdem do Rzymu. Takie wysłuchanie samo w sobie uwrażliwia na problem oraz przygotowuje do przyjęcia przesłania, które będzie owocem rzymskiego spotkania – zaznaczył o. Zollner.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Za: www.vaticannews.va

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda