Home WiadomościZe Świata O. Karol Barnaś CSsR odznaczony medalem Pro Ecclesia et Pontifice

O. Karol Barnaś CSsR odznaczony medalem Pro Ecclesia et Pontifice

Redakcja

O. Karol Barnaś CSsR otrzymał papieskie odznaczenie krzyżem zasługi Pro Ecclesia et Pontifice, przyznane przez Ojca Świętego Benedykta XVI na wniosek biskupa grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza w dowód uznania za gorliwą pracę apostolską na Białorusi. W ten sposób ks. biskup chciał docenić jego 20-letni wkład w życie diecezji grodzieńskiej, podkreślając, że powierzone mu zadania o. Karol wypełniał z wielkim zaangażowaniem.

O. Barnaś pracował jako proboszcz w Wielkich Ejsmontach i Zaniewiczach na Białorusi przez 20 lat. Był również dziekanem dekanatu Wielka Brzostowica. Tak wspomina on początki swojej posługi na ziemi grodzieńskiej: „Przyjechałem 27 maja 1990 r. do szlacheckiej parafii Wielkie Ejsmonty, położonej 50 km na południe od Grodna. W plebanii znajdował się szpital, więc zamieszkałem u cioci Kamili. Miałem 2 pokoje – sypialnię i pokój przyjęć. Dotychczas przyjeżdżał ksiądz z sąsiedniej parafii. Kilka dni później otrzymałem jeszcze dwie parafie: Zaniewicze i Wielką Brzostowicę – powiatowe miasteczko. Te trzy parafie przejechać wzdłuż to ponad 60 km. Katolików na tym terenie było około 3.500. Do tego trzeba doliczyć jeszcze dwie kaplice dojazdowe, gdzie odprawiały się nabożeństwa w każdą niedzielę i święto. (…) Parafie Wielkie Ejsmonty i Zaniewicze są parafiami szlacheckimi, to znaczy ludzie czują się Polakami, rozmawiają po polsku, są przywiązani do Kościoła, zachowują zwyczaje i tradycje narodowe”.

Już po roku pracy o. Karol wybudował plebanię w Ejsmontach, zaś parafię w Wielkiej Brzostowicy objął o. Roman Cieślak jako nowy proboszcz.

Warto dodać, że obydwie parafie obsługiwane przez o. Karola są bogate w powołania. W ciągu 20 lat pracy o. Barnaś urządzał osiem prymicji. Z parafii Ejsmonty pochodzi kilku kapłanów, zaś z parafii Zaniewicze, która obecnie nie ma nawet 200 osób, wywodzi się 10 kapłanów. Największą radością dla parafii i dla o. Karola były święcenia kapłańskie i prymicje o. Andrzeja Jodkowskiego, redemptorysty, pochodzącego z Zaniewicz.

W lecie 2010 r. ukończywszy 75 lat życia, 50 lat kapłaństwa i po 20 latach gorliwej i owocnej pracy w diecezji grodzieńskiej o. Karol Barnaś powrócił do Polski. Od tego czasu pracuje we wspólnocie redemptorystów w Tuchowie.

Krzyż zasługi Pro Ecclesia et Pontifice został ustanowiony przez papieża Leona XIII 17 lipca 1888 roku listem apostolskimQuod Singulari Dei Concessu dla upamiętnienia 50-lecia jego kapłaństwa. Jest to najwyższe odznaczenie, które Ojciec Święty może przyznać osobie konsekrowanej, nie przyjmującej tytułów kanonika czy prałata z powodu stanu zakonnego. Odznakę tę mogą otrzymać także siostry zakonne i osoby świeckie.

Serdecznie gratulujemy o. Karolowi tak zacnego wyróżnienia!

o. Sylwester Cabała CSsR

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda