Home WiadomościZe Świata Oblaci MN: List Superiora Generalnego na uroczystość patronalną Niepokalanego Poczęcia NMP

Oblaci MN: List Superiora Generalnego na uroczystość patronalną Niepokalanego Poczęcia NMP

Redakcja

Moi drodzy Bracia oblaci oraz Siostry i Bracia żyjący charyzmatem oblackim,

Dobrego święta! Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny przynosi nam wielką radość. Za wstawiennictwem Maryi odnawiamy się w naszym misyjnym posłannictwie, w służbie ubogim i najbardziej opuszczonym.

To święto jest okazją, aby podziękować całej oblackiej rodzinie za Wasze poświęcenie i kreatywność w czasie pandemii. Odważnie służyliście w bardzo trudnych sytuacjach, niosąc pociechę wiary i siłę sakramentów osobom dotkniętym Covidem i ich rodzinom. Wysiłki, jakie podjęliście, aby znaleźć sposoby łączące ludzi, wspierać ich i opłakiwać po stracie bliskiej osoby, były prawdziwymi wyrazami odwagi i łagodnego serca świętego Eugeniusza!

Oprócz pociechy duchowej, zadaliście sobie także trud, aby dostarczyć żywność, lekarstwa, maski, rękawiczki, mydło, żel dezynfekujący itp. dla tych, którzy nie mieli dostępu do tych produktów. Byliście do dyspozycji, aby zorganizować i zapewnić transport tym, którzy potrzebowali udać do szpitala, kościoła, lekarzy, itp. Gotowaliście dla innych i z miłością podawaliście im dobre jedzenie. Było to wspaniałe świadectwo odwagi, solidarności i miłosierdzia. Gratulacje i podziękowania!

Podczas gdy ta sytuacja nadal nam towarzyszy, naszej uwagi wymagają inne ważne sprawy Kościoła i Zgromadzenia. Ogłoszony został temat Kapituły Generalnej w 2022 roku: Pielgrzymi nadziei w komunii. Od lutego będą dostępne materiały animacyjne, które pomogą nam w refleksji nad tematem i przygotowaniu się do tego wydarzenia. Proszę wszystkich o modlitwę do Ducha Świętego, aby przepoił Kapitułę odważną wizją misyjną i kierował wyborem nowego Superiora Generalnego i jego Rady.

W październiku papież Franciszek wprowadził Kościół w synodalny proces słuchania i rozeznawania w diecezjach całego świata. Wielu z was uczestniczyło już w tym procesie w swoich diecezjach, wnosząc swój wkład z perspektywy charyzmatu oblackiego przeżywanego przez osoby konsekrowane i świeckich. W spotkaniu wezmą także udział członkowie administracji generalnej instytutów zakonnych. Do lutego 2022 roku nasz wkład w Synod zostanie przekazany Unii Przełożonych Generalnych.

Innym bardzo ważnym zagadnieniem jest Platforma Działania Laudato Si’, w której uczestniczy nasze Zgromadzenie. Papież Franciszek wezwał nas do ekologicznego nawrócenia, a ta Platforma Działania ma na celu zaangażowanie nas w konkretny sposób w troskę o nasz wspólny dom i ubogich. Prowincje, Delegatury i Misje są zaproszone do podjęcia konkretnych kroków w celu poprawy jakości naszego środowiska, troszcząc się o Boży dar stworzenia i ubogich. Małe wspólnoty kościelne, szkoły i uniwersytety, grupy młodzieżowe, ośrodki rekolekcyjne, itp. są wezwane do odpowiedzi. Wielu oblatów jest już zaangażowanych w te działania, ale jesteśmy wezwani do rozwijania i rozszerzania naszych działań, jednocząc się z innymi ludźmi dobrej woli.

Nasze Zgromadzenie, we współpracy ze Stowarzyszonymi Świeckimi, jest zaangażowane w przygotowanie Drugiego Kongresu Świeckich Stowarzyszonych z oblatami (2 OLAC 22), który odbędzie się w dniach 27-29 maja 2022 roku. Kongres, chciany przez Kapitułę Generalną w 2016 roku, będzie celebrował współpracę, charyzmat i historię różnych sposobów, poprzez które świeccy są związani z naszym Zgromadzeniem. Zespół centralny organizuje międzynarodowe wydarzenie w formie hybrydowego kongresu, częściowo stacjonarnego, częściowo on-line. W Regionach już odbywają się różne spotkania przygotowujące do tego kongresu, który zapowiada się bardzo interesująco.

Wkrótce będziemy świadkami powstania nowej misji w Ghanie, naszej pierwszej obecności w tym kraju. Zespół w składzie: o. Hyacinth Nwaneri (Kamerun), brat Rafał Dąbkowski (Polska) i o. Daniel Aliou Mane (Senegal) spędził trochę czasu w Domu Generalnym, przygotowując się do nowej misji. Poruszono wiele tematów, takich jak: interkulturowość, misja, Maryja, życie wspólnotowe, historia i duchowość charyzmatu oblackiego oraz finanse. Nowa misja zostanie otwarta w lutym 2022 roku w diecezji Ho. Proszę, pamiętajcie o tej misyjnej przygodzie w waszych modlitwach.

15 sierpnia 2022 roku będziemy świętować 200. rocznicę specjalnego doświadczenia świętego Eugeniusza, który dopiero co pobłogosławił figurę oblackiej Matki Bożej w kaplicy Misji w Aix-en-Provence. W czasie wielkiego zniechęcenia i niepokoju o przyszłość swojej małej wspólnoty misjonarskiej, otrzymał łaskę zobaczenia, że jego wspólnota dokona niezmiernego dobra dla Kościoła i będzie źródłem wielkiej cnoty. Była to wizjonerska łaska, która teraz jest częścią cennego dziedzictwa całej oblackiej rodziny.

Odważmy się, aby dziś tej łaski domagać się także dla siebie. Maryja nadal towarzyszy nam w radościach i smutkach naszego misjonarskiego życia. Prosimy o Jej wstawiennictwo, aby odnowić nasz zapał misyjny, pogłębić jakość naszego życia konsekrowanego i podtrzymywać nasze wysiłki powołaniowe, aby nowi członkowie nadal wstępowali do naszego Zgromadzenia i oblackiej rodziny.

Jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli, proponuję, aby w roku 2022 każda oblacka jurysdykcja wraz z oblacką rodziną zorganizowała Pielgrzymkę Nadziei. Będzie chodziło o wspólne podążanie w komunii po świętej drodze, prowadzącej do sanktuarium maryjnego lub innego oblackiego miejsca świętego, aby wyrazić naszą wiarę w obecność i błogosławieństwo Matki Bożej dla całej rodziny oblackiej. Doświadczymy Jej uśmiechu do nas. Bracia i siostry pielgrzymi, idźmy razem z modlitwą, śpiewem, radością i przebaczeniem, z wielką prostotą i głębokim duchu rodzinnym. Liczmy na kreatywność, animację i energię naszych młodych świeckich stowarzyszonych z całego świata, którzy pomogą nam w stworzeniu Pielgrzymki Nadziei w naszych jurysdykcjach!

Kończymy teraz rok poświęcony świętemu Józefowi. On jest naszym Patronem, prośmy Go zatem, aby pomógł nam być takimi oblatami, jakich chciał święty Eugeniusz: abyśmy byli apostołami, całkowicie oddanymi głoszeniu Ewangelii ubogim i najbardziej opuszczonym, nie zaniedbującymi niczego dla Królestwa Bożego. Posłuchajmy jeszcze raz wezwania świętego Eugeniusza: W imię Boże, bądźcie świętymi!

Wszystkim Wam życzę radosnego świętowania Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny!

Rzym, w pierwsza niedzielę Adwentu, 28 listopada 2021 r

Ojciec Louis Lougen OMI

Superior Generalny

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda