Home WiadomościZe Świata Oblaci NMP – Filipiny: Warsztaty o św. Eugeniuszu w szkole, której 95% uczniów stanowią muzułmanie

Oblaci NMP – Filipiny: Warsztaty o św. Eugeniuszu w szkole, której 95% uczniów stanowią muzułmanie

Redakcja

To już trzeci rok, od kiedy w Notre Dame of Jolo College na Filipinach organizowane jest “Doświadczenie Eugeniusza”.

Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że 95% uczniów szkoły prowadzonej przez oblatów, to muzułmanie. Półtora dniowy program oparty jest na organizowanym w Aix-en-Provence “Doświadczeniu św. Eugeniusza”, które kierowane jest do oblatów – przez miesiąc czasu mieszkają oni w domu macierzystym Zgromadzenia, poznając życie, wrażliwość i środowisko rodzinne Założyciela. Oblaci mają wówczas okazję odnaleźć samych siebie w doświadczeniu św. Eugeniusza.

Ojciec Bobby Diana OMI poprowadził warsztaty dla dwóch grup ostatnich klas college’u.

Treść dotyczy przyjaźni, rodziny i wreszcie Boga – napisał dzisiaj organizator – zasadniczo program jest skoncentrowany na studentach – ich osobiste dzielenie się w grupach na temat przyjaciół i rodziny jest kulminacyjnym momentem “De Mazenod Experience” – wyjaśnia ojciec Diana OMI.

Postać św. Eugeniusza jest tutaj ważnym spoiwem dwóch religii, ponieważ bez drogi świętości Prowansalczyka nie byłoby oblatów, a gdyby nie było oblatów, nie funkcjonowałby Notre Dame of Jolo College. Szkoła od lat cieszy się zainteresowaniem i zaufaniem rodziców, dbając o wysokie standardy nauczania.

Gdyby Eugeniusz nie przezwyciężył bólu związanego z kryzysami w swoim życiu (rozwód rodziców, prześladowania, wygnanie), mogłoby być inaczej – podkreśla prelegent.

Doświadczenie życia Eugeniusza i próba odnalezienia swojej osobistej historii życia w jego zmaganiach, niesamowicie porusza serca młodych. Bardzo często jest to odkrycie oczyszczające i przemieniające, przez co postać Założyciela oblatów jest bliższa młodzieży – bez względu na wyznawaną religię.
Do marca bieżącego roku osiągniemy liczbę 1800 studentów, którzy przeżyli “De Mazenod Experience” – dodaje o. Diana OMI – To tylko moja próba uczynienia św. Eugeniusza znanym lub istotnym.

Notre Dame of Jolo College został założony w 1954 roku przez biskupa Francisa McSorley’a OMI. Celem było upowszechnienie edukacji na najwyższym poziomie pośród rodzimej ludności ówczesnej prowincji Sulu. W swoje szeregi przyjmuje uczniów, pochodzących z różnych religii – 95% spośród nich to muzułmanie. Oblaci przyczyniają się przez to do budowania braterstwa i pokojowego współistnienia religii na Filipinach – o co prosił ich również ostatnio papież Franciszek. Szkoła należy do Stowarzyszenia Edukacyjnego Notre Dame na Filipinach oraz Filipińskiego Stowarzyszenia Akredytacyjnego Szkół, Uczelni i Uniwersytetów. Do dnia dzisiejszego szkołę prowadzą misjonarze oblaci.

(pg/zdj. NDJ College)

Więcej (zdjęcia) na: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda