Home WiadomościZe Świata Pauliści: Rocznica śmierci bł. Tymoteusza Giaccardo

Pauliści: Rocznica śmierci bł. Tymoteusza Giaccardo

Redakcja

24 stycznia 1948 roku, w wigilię uroczystości Nawrócenia św. Pawła, powrócił do domu Ojca pierwszy kapłan paulista bł. Tymoteusz Giaccardo. Ten najwierniejszy uczeń założyciela Rodziny Świętego Pawła, bł. Jakuba Alberionego, ofiarował swoje życie za zgromadzenie sióstr Uczennic Boskiego Mistrza. Dzięki jego wstawiennictwu w Kościele został zatwierdzony nowy charyzmat.

Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił ks. Tymoteusza Giaccarda błogosławionym 22 października 1989 roku. Choć pierwotnie jego wspomnienie miało być obchodzone w rocznicę narodzin dla nieba, ostatecznie wyznaczono je na 22 października. Od zeszłego roku nasz patron dzieli dzień swojego liturgicznego wspomnienia z Janem Pawłem II. Jest to podwójny motyw do radości dla Rodziny Świętego Pawła.

Giuseppe Giaccardo urodził się 13 czerwca 1896 roku w Narzole, w północnych Włoszech. W swojej rodzinnej parafii poznał młodego księdza Jakuba Alberionego, dzięki któremu przyłączył się do grona chłopców pragnących głosić słowo Boże przez dobrą chrześcijańską prasę. W zgromadzeniu przyjął imię jednego z uczniów i współpracowników św. Pawła Apostoła, Tymoteusz.

19 października 1919 roku Tymoteusz Giaccardo przyjął święcenia kapłańskie, stając się pierwszym kapłanem nowego zgromadzenia, wyświęconym dla nowej służby w Kościele. W 1926 roku ksiądz Alberione wysłał go do Rzymu z misją założenia pierwszego domu filialnego paulistów. Po dziesięciu latach owocnej pracy powrócił do Alby, aby objąć funkcję przełożonego Domu Macierzystego.

Ksiądz Tymoteusz w szczególny sposób poświęcił się opiece duchowej nowego Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza. Swoje życie ofiarował Bogu w intencji uznania w Kościele charyzmatu tych sióstr. Bóg przyjął jego ofiarę. Gdy 12 stycznia 1948 roku chory ksiądz Tymoteusz odprawił po raz ostatni w swym życiu Mszę Świętą, właśnie w tym dniu papież Pius XII ostatecznie zatwierdził Zgromadzenie Uczennic Boskiego Mistrza.

Więcej na: www.paulus.org.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda