Home WiadomościZe Świata Polscy karmelici bosi objęli niemiecki klasztor w Reisach

Polscy karmelici bosi objęli niemiecki klasztor w Reisach

Redakcja

Karmelici bosi z Prowincji Krakowskiej, pracujący od 15 lat w parafii pw. św. Maximiliana Kolbe w Monachium, 1 września 2012 r. przenieśli się do XVIII wiecznego klasztoru karmelitańskiego w Reisach. Trzej polscy zakonnicy, ojcowie: Sławomir Chudzik (przełożony wspólnoty), Ryszard Basta i Mateusz Bocheński zamieszkali z tymczasowo pozostającymi w klasztorze dwoma zakonnikami Prowincji Niemieckiej. Zakonnicy z Polski są wprowadzani w nowe, liczne obowiązki duszpasterskie polegające m. in. na obsłudze czterech kościołów (Oberaudorf, Kiefersfelden, Reisach i Niederaudorf) i kapelanii w szpitalu w Bad Trißl. Religijna charakterystyka ludności na tym terenie cechuje się silnym przywiązaniem do tradycji i maryjności (prawie przed każdą Mszą św. w dni powszednie odmawiany jest różaniec).

Karmelici bosi przybyli do Reisach w październiku 1731 r. Zanim został wybudowany klasztor, wprowadzili się do zamku należącego do fundatora klasztoru Johanna Georg von Messerera. Według pierwotnej koncepcji miał to być erem, wzorowany na eremach kartuzjańskich. Pomysł ten został jednak zarzucony przez fundatora, gdy karmelici bosi okazali się dobrymi duszpasterzami. Kościół dedykowany św. Teresie od Jezusa i św. Janowi od Krzyża został poświecony 15 października 1747 r. Historia kościoła i klasztoru w Reisach była burzliwa i mocno zakorzeniona w historii i codzienności okolicznej ludności. Karmelici bosi chronili miejscową ludność w czasach wojen. Mieszkańcy odpłacali się za to karmelitom w dwójnasób, walcząc np. o to, aby klasztor po kasacie w czasach sekularyzacji (1802 r.) był ponownie zamieszkany przez zakonników. Życzliwość ludzi i ich radość z przybycia odczuli także obecnie polscy karmelici bosi. Skutki wspomnianej sekularyzacji spowodowały, że klasztor i kościół do dnia dzisiejszego jest własnością Państwa Bawarskiego.

Klasztor w Reisach znajduje się na granicy niemiecko-austriackiej, ok. 85 km. od Monachium. Położenie klasztoru jest niezwykle urokliwe. Wznosi się on w dolinie otoczonej górami rzeki Inn. Od strony południowej zamyka ją potężny masyw Alp. Pięknymi widokami można rozkoszować się tu każdego dnia. Stan budowlany klasztoru jako całości wymaga jeszcze niemałego nakładu pracy. Skrzydło, w którym mieszkają zakonnicy, jest odrestaurowane, prowadzone są także prace remontowe w części klasztoru, gdzie mają być przygotowane pokoje dla gości, głównie rekolektantów.

Źródło: Karmelici Bosi

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda