Home WiadomościZe Świata Polski dominikanin na jubileuszu w Tokio

Polski dominikanin na jubileuszu w Tokio

Redakcja

Podwójny jubileusz świętowali katolicy w Tokio: 50-lecie kościoła Świętego Michała oraz 30-lecie przybycia do Japonii polskich sióstr ze zgromadzenia Opatrzności Bożej. W uroczystościach wziął udział duszpasterz japońskiej Polonii, dominikanin ojciec Paweł Janociński.

Kościół Świętego Michała – oprócz codziennych mszy świętych w języku japońskim oraz dla wspólnoty niemieckiej – jest także otwarty dla Polonii, jako miejsce nabożeństw i mszy w ojczystym języku, które odprawia pracujący od 35 lat w Japonii polski dominikanin.

Jubileuszowej mszy w wypełnionej przez wiernych różnych narodowości świątyni przewodniczył 11 listopada bp. Paul Kazuhiro Mori. Koncelebransami byli: proboszcz parafii w Meguro, ks. Leo Schumacher, duszpasterze katolików niemieckojęzycznych – księża Heinz Hamm i Hans-Jurgen Marx oraz o. Janociński.

W homilii bp. Mori nawiązał do Chrystusowego Kazania na Górze, wskazując na realność tego przesłania, które – jak stwierdził – cały czas „oświeca społeczeństwo japońskie”. Liturgię Słowa odprawiono w dwóch językach: japońskim i niemieckim, jako że kościół służy zwłaszcza wspólnocie niemieckojęzycznej w Tokio i Jokohamie.

Nie zabrakło akcentów polskich. W czasie modlitwy wiernych jedna z sióstr modliła się po polsku słowami: „Prosimy Cię Panie za naszych sąsiadów i tych wszystkich, którzy mieszkają w pobliżu tej świątyni, aby poprzez nas i naszych wiernych mogli poznać Bożą miłość i przybliżyć się do Chrystusa”. Zaś podczas udzielania komunii świętej siostry odśpiewały wraz z rodakami pieśń „Czarna Madonna”.

Na zakończenie mszy odczytano listy od bp. Reinera Kocha z Kolonii, siostry Antoniny Kasjaniuk, przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej oraz od siostry Miriam Klukowskiej, wikarii generalnej, która przez 20 lat posługiwała w kościele Świętego Michała.

W imieniu sióstr głos zabrała przełożona tokijskiego klasztoru siostra Samaria Yoko Sekiguchi, która zwróciła uwagę na polskie korzenie zgromadzenia, założonego przez sługę Bożą Matkę Antoninę Mirską we Lwowie w 1857 roku.

Obecnie w Japonii posługuje 13 sióstr: sześć w Tokio i siedem w Aboshi i Aioi k. Osaki. Wśród nich jest jedna Japonka, wspomniana s. Samaria oraz jedna Wietnamka. Posługa sióstr nastawiona jest głównie na pracę w przedszkolach i szpitalach katolickich. Służą też bezcenną pomocą jeśli chodzi o wychowanie religijne dzieci japońskiej Polonii.

W Japonii pracuje sześciu polskich dominikanów – obok o. Janocińskiego także ojcowie: Czesław Foryś, Michał Mojzykiewicz, Tomasz Pawelec, Jerzy Widomski i Stanisław Ligęza. Większość z nich zajmuje się działalnością duszpasterską na terenie prefektury Fukushima, gdzie w marcu 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi doszło do awarii elektrowni atomowej.

sz / KAI / dominikanie.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda