Home WiadomościZe Świata Rusini u kapucynów w Wiedniu

Rusini u kapucynów w Wiedniu

Redakcja

Ponad trzystuosobowa grupa karpato-ruskich greko-katolików z diecezji mukaczewskiej pod przewodnictwem biskupa Milana Szaszika, ordynariusza diecezji, modliła się na uroczystej Archijerejskiej Liturgii w kościele kapucynów w Wiedniu.

Liturgia sprawowana w intencji śp. cesarzowej Marii Teresy, wielkiej dobrodziejki diecezji mukaczewskiej, była wyrazem wdzięczności rusinów karpackich. Maria Teresa wyjednała u Stolicy Apostolskiej edykt erekcyjny diecezji, która od momentu podpisania Unii Użhorodzkiej (w 1646 r.), aż do 1771 r. była wikariatem ds. chrześcijan obrządku bizantyjskiego łacińskiej diecezji w Eger. Nowo utworzonej diecezji cesarzowa podarowała na siedzibę biskupów budynki skasowanego Kolegium Jezuickiego, natomiast kościół Jezuitów przeznaczono na katedrę. Dla potrzeb seminarium duchownego mukaczewskiej greko-katolickiej diecezji chrześcijanie wschodni otrzymali od cesarzowej użhorodzki zamek.

Współorganizatorem wyjazdu do Wiednia, do grobu Marii Teresy, był br. Roman Pop, przełożony użhorodzkiej wspólnoty kapucynów obrządku bizantyjskiego.

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda