Home WiadomościZe Świata Rzym: budowniczy nadziei – Taizé 2012/13

Rzym: budowniczy nadziei – Taizé 2012/13

Redakcja

Nieprzerwanie od 35 lat na przełomie starego i nowego roku młodzi ludzie z Europy oraz innych kontynentów gromadzą się na modlitewnym spotkaniu „Taizé” w jednym z europejskich miast. Tym razem (od 28 grudnia 2012 do 2 stycznia 2013 r.) miejscem spotkania była stolica Włoch.

Dla ponad 40 tys. młodych ludzi, w tym ok. 12 tys. Polaków, pobyt w Rzymie stanowił okazję zarówno do wspólnej modlitwy ekumenicznej, jak też do poznania chrześcijan, należących do różnych wyznań z całej Europy.

Przez sześć dni pielgrzymi uczestniczyli w porannych modlitwach, Mszach św. i codziennym życiu parafii, wspólnot zakonnych oraz rodzin, które ich gościły.

Na południowy posiłek gromadzili się na obszernym terenie Circo Massimo, natomiast wielkie bazyliki Rzymu – Św. Jana na Lateranie, Św. Pawła za Murami, Matki Bożej Większej i inne kościoły – były miejscem spotkań popołudniowych i wieczornych.

W programie przewidziano również możliwość uczestnictwa w spotkaniach tematycznych, zwiedzania katakumb i innych miejsc historycznych.

Najważniejszym momentem spotkania w Rzymie było wieczorne czuwanie modlitewne w sobotę 29 grudnia. Młodzi ludzie z całego świata, zarówno katolicy, jak też prawosławni i protestanci, z uwagą słuchali przemówienia Benedykta XVI, wygłoszonego w pięciu językach, podczas gdy Plac Św. Piotra rozświetlał blask tysięcy zapalonych świec.

Przybyliście bardzo licznie z całej Europy, a także z innych kontynentów, by modlić się przy grobach świętych apostołów Piotra i Pawła – zwrócił się papież do uczestników spotkania. – To właśnie w tym mieście obydwaj przelali swoją krew za Chrystusa. Wiara, która ożywiała tych dwóch wielkich apostołów Jezusa, jest także tą wiarą, która pobudziła was do wyruszenia w drogę.

W swoim przemówieniu papież nawiązał też do dzieła modlitewnej wspólnoty, powołanej do życia przez brata Rogera w Taizé przed 70 laty. Nieustannie przybywają do niej tysiące młodych ludzi z całego świata, poszukujących sensu życia – stwierdził Benedykt XVI.

Następnie, nawiązując do corocznych spotkań modlitewnych w różnych miastach Europy, dodał: Aby wesprzeć tych młodych ludzi w ich drodze do Chrystusa, brat Roger wpadł na pomysł, aby rozpocząć „pielgrzymkę zaufania przez ziemię”.

Sześć dni spotkania „Taizé” w Rzymie upłynęło w atmosferze święta modlitwy i nadziei.

Do młodych ludzi na spotkaniu skierowany został apel, by nieśli innym Chrystusowe światło nadziei. Ich zaangażowanie na rzecz solidarności i sprawiedliwości między ludźmi, może pomóc zrozumieć, że Ewangelia prowadzi nas zarazem ku Bogu i ku innym.

Dzięki tym wysiłkom, modlitwie i własnemu doświadczeniu wiary młodzież ma szansę uczynić świat lepszym i bardziej przyjaznym.

fra Franciszek

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda