Home WiadomościZe Świata Sąd nakazał zakonnicom wspierać finansowo aborcję

Sąd nakazał zakonnicom wspierać finansowo aborcję

Redakcja

Sąd apelacyjny w Los Angeles odrzucił pozew, jaki Misjonarki Guadalupanki Ducha Świętego złożyły przeciw regulacjom stanu Kalifornia, zmuszającym do finansowania aborcji wbrew sumieniu. Do praktyk niezgodnych z wyznawanymi przekonaniami zmusza to ewangelizacyjne zgromadzenie odgórnie narzucone prawo forsowane przez kalifornijski departament zdrowia. Nakazuje ono zawieranie ubezpieczeń zdrowotnych, które obejmują m.in. zabijanie dzieci nienarodzonych.

Prawo stanu Kalifornia dotyczące ubezpieczeń zdrowotnych, które dopuszczało wyjątki dla pracodawców katolickich i tych, którzy nie dopuszczają ze względów moralnych i religijnych takich praktyk jak aborcja, zostało zradykalizowane po 2014 r. W porozumieniu z aborcyjnym gigantem Planned Parenthood odrzucono wyjątki, a ubezpieczycielom zasugerowano, by zaprzestano stosować rozróżnienie między aborcją „ze względów medycznych” a tą „na życzenie”.

Misjonarki Guadalupanki argumentowały w pozwie, że stanowa polityka ubezpieczeniowa zmusza ich do finansowania czegoś, czego nie akceptują ze względów moralnych, etycznych i religijnych i w ten sposób prowadzi do popełnienia „poważnej moralnej obrazy”. Argumentacji tej nie podzielił trzyosobowy skład sędziowski, który praktyki aborcyjne wskazał jako konstytutywny element pakietu usług zdrowotnych kobiet. Retoryka uzasadnienia o odrzuceniu pozwu przypomina argumenty proaborcyjnych organizacji. Twierdzą one, że aborcja jest podstawowym prawem kobiet, dlatego dostęp do niej nie może być w żaden sposób ograniczany.

Obrońcy życia mają nadzieję, że stanowe regulacje, takie jak to Kalifornii, zostaną zakazane na poziomie federalnym, dzięki zabiegom administracji Donalda Trumpa. Działacze pro-life chcą także, by rząd skutecznie egzekwował tzw. Poprawkę Weldon. Pozwala ona ubezpieczycielom na sprzeciw sumienia wobec podmiotów, które otrzymują dotacje z Ministerstwa Zdrowia i Pomocy Humanitarnej Stanów Zjednoczonych (HHS).

Za: ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda