Home WiadomościZe Świata Salezjanie – dom generalny: nominacje i zadania dla Salezjańskiego Instytutu Historycznego

Salezjanie – dom generalny: nominacje i zadania dla Salezjańskiego Instytutu Historycznego

Redakcja

W perspektywie przygotowania do obchodów Dwustulecia urodzin Ks. Bosko Przełożony Generalny dostarczył nowego bodźca Salezjańskiemu Instytutowi Historycznemu (ISS), który w tych dniach obchodzi trzydziestolecie swojego istnienia.

W liście, który został wysłany do wszystkich członków ISS w dniu wczorajszym, 12 stycznia, ks. Pascual Chávez podał do wiadomości nazwisko nowego Dyrektora, a ponadto nawiska nowych członków, wskazując zadania w perspektywie 2015 r.

Nowym Dyrektorem Salezjańskiego Instytutu Historycznego na czterolecie 2012-2015 został ks. José Manuel Prellezo, emerytowany profesor zwyczajny Wydziału Nauk Pedagogicznych UPS i zrzeszony członek Instytutu Historycznego od 1984 r.

Ks. José Manuel Prellezo, urodzony w Espiñama (Hiszpania) w 1932 r., od 1985 r. jest rezydentem Wizytatorii “Maryi Stolicy Mądrości” Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie. Członek ISS od 2004 r., jest współautorem “Dizionario di Scienze dell’Educazione” (Editrice LAS) i autorem edycji hiszpańskiej “Wspomnień Oratorium” (Editorial CCS, Madrid).

Inną nowością jest poszerzenie grona członków zrzeszonych ISS. I tak, do ks. Francesco Casella, ks. Aldo Giraudo i ks. Prellezo dołączyli: ks. Bruno Bordignon, ks. Miguel Canino, ks. Giorgio Rossi i ks. Norbert Wolff, który został także mianowany wicedyrektorem Instytutu. ISS, który ma swoją siedzibę w Domu Generalnym na via della Pisana, liczy w sumie dziesięciu członków: siedmiu członków stowarzyszonych i trzech członków stałych, którymi są ks. Jesús Graciliano Gonzalez, ks. Francesco Motto i ks. Stanisław Zimniak, który pozostaje nadal Sekretarzem koordynującym działania Instytutu.

W tym samym liście Przełożony Generalny przypomina o pewnych zadaniach, jakie członkowie ISS, wraz z tymi ostatnio przyjętymi w związku z dwustuleciem urodzin ks. Bosko w 2015 r., mają wypełnić w perspektywie Międzynarodowego Kongresu Historycznego z okazji Dwustulecia. Oprócz realizacji celów instytucjonalnych, jakie zakłada Statut, ISS jest wezwany do dalszej kontynuacji semestralnej publikacji serii “Ricerche Storiche Salesiane”, w związku z którą należy zadbać o stworzenie Zespołu redakcyjnego z Redaktorem naczelnym i Koordynatorem; urzeczywistnienia uchwały Kapituły Generalnej 26 dotyczącej źródeł salezjańskich: “Niech Przełożony Generalny ze swoją Radą zatroszczy się o przetłumaczenie i publikację zbioru głównych źródeł salezjańskich” (12).

ISS został powołany przez Przełożonego Generalnego ks. Egidio Viganò 30 lat temu; dekret erekcyjny nosi datę 23 grudnia 1981 r., podczas gdy Statut zaczął obowiązywać z dniem 31 stycznia 1982 r. Po pierwszym Dyrektorze, ks. Pietro Braido, nastał w 1992 r. ks. Francesco Motto, który będzie kontynuować w ramach ISS swoją pracę związaną z doprowadzeniem do końca opracowania Listów Ks. Bosko.

Ks. Chávez, mówiąc o nowych przedsięwzięciach związanych z najbliższą przyszłością ISS, stwierdza: “W tych latach Instytut Historyczny rozwinął się pod względem ilości publikowanych dzieł, poszerzenia własnej działalności poprzez utworzenie ACSSA (1996 r.) i jakości naukowej realizowanych prac”.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda