Home WiadomościZe Świata Salezjanie – Słowenia: Uroczyste zakończenie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego Andreja Majcena

Salezjanie – Słowenia: Uroczyste zakończenie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego Andreja Majcena

Redakcja

“Kończymy diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego sługi Bożego ks. Andreja Majcena”. Tymi słowami abp Stanislav Zore, arcybiskup Lublany, zakończył w piątek, 27 września, w parafialnej sali w Lublanie-Rakovniku dochodzenie na poziomie diecezjalnym w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego Andreja Majcena. A potem dodał: “Nie dajcie spokoju Bogu! Zwracajcie się do Niego za wstawiennictwem sługi Bożego ks. Majcena, proście i szukajcie pomocy Boga!”.  

W sesji kończącej etap diecezjalny wzięli udział członkowie trybunału i komisji historycznej; współbracia z Wietnamu z biskupem Peterem Nguyenem Van De i wikariuszem inspektorialnym Johnem Nguyenem Van Amem; postulator generalny ds. kanonizacyjnych Rodziny Salezjańskiej – ks. Pierluigi Cameroni i jego współpracownica – dr Lodovica Zanet; wicepostulator ks. Alojzij Snoj; słoweńscy salezjanie z ks. inspektorem Marko Košnikiem; córki Maryi Wspomożycielki i inni członkowie Rodziny Salezjańskiej oraz dobroczyńcy i wierni z Rakovnika.

W niedzielę 29 września w Rakovniku odbyło się spotkanie Rodziny Salezjańskiej, którego celem było zgłębienie świadectwa tego sługi Bożego. Ks. Cameroni przedstawił sylwetkę ks. Majcena, uwypuklając cztery znaczące daty jego życia: narodziny, chrzest, święcenia kapłańskie i przyjęcie krzyża misyjnego. Natomiast dr Zanet przybliżyła niektóre aspekty licznych pism ks. Majcena: dzieniczki duchowe, w których można dostrzeć wielką troskę o własne życie duchowe, i pisma wspomnieniowe, o które poprosili go przełożeni. Siostra Brigita Zelič CMW podzieliła się swoim osobistym świadectwem, związanym z jej spotkaniem z ks. Majcenem i dobrodziejstwie, jakie było jej udziałem za jego wstawiennictwem.

Po południu w sanktuarium Maryi Wspomożycielki została odprawiona uroczysta Eucharystia z okazji 20. rocznicy śmierci tego sługi Bożego, kończąca również etap diecezjalny jego procesu, której przewodniczył arcybiskup Lublany Stanislav Zore w koncelebrze z licznymi kapłanami. W sposób szczególny zatroszczono się o stronę liturgiczną tej celebracji, w której uczestniczyli liczni ministranci i połączony chór z parafii Rakovnik i Kodeljevo.

W swojej homilii arcybiskup podkreślił wielkie nabożeństwo ks. Majcena do Maryi Wspomożycielki. Jako młody człowiek zwracał się do Niej słowami: “Maryjo Wspomożycielko, módl się za nami!”, a na koniec swojego życia dziękował Jej w ten sposób: “Maryjo Wspomożycielko, dziękuję za wszystko!”. A poza tym przywołał taką myśl ks. Majcena: “Proszę Dobrego Pasterza o to, by być dobrym zakrystianinem serc moich współbraci salezjanów”. Arcybiskup życzył współczesnym salezjanom, aby prowadziło ich świadectwo ks. Majcena, by mogli być znakami miłości Boga, z serecm bogatym współczucia i miłosierdzia.

Bogata dokumentacja, licząca 8 tys. stron, w języku słoweńskim, przetłumaczona na język włoski, zostanie przekazana do Rzymu, do Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.

ANS – Lublana-Rakovnik

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda