Home WiadomościZe Świata Salezjański Wolontariat Misyjny: Misyjna praca w wakacje

Salezjański Wolontariat Misyjny: Misyjna praca w wakacje

Redakcja

Przekroczyli granicę Europy z Azją, koleją transsyberyjską pokonali przeszło 5000 km, zamiast odpoczywać ciężko pracowali, a w darze zawieźli stacje drogi krzyżowej, wielki krucyfiks, a także relikwie bł. Jana Pawła II. Młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu działająca w Salezjańskim Wolontariacie Misyjnym zakończyła kolejny, wakacyjny projekt. Ten – już dziewiąty – nosił miano „SYBERIA 2013” i był realizowany po raz piaty w leżącym w zachodniej Syberii Bijsku.

„Jestem bardzo wdzięczny wolontariatowi misyjnemu i mam nadzieję, że wasza praca zaowocuje normalną pracą duszpasterską na Syberii” – powiedział w wywiadzie dla TVSLOWROC przyjmujący młodzież duszpasterz i misjonarz bijskiej parafii ks. Andrzej Obuchowski. Blisko trzytygodniowa praca 14 osobowej grupy młodzieży objęła przede wszystkim zadania po zakończonej budowie. Nowopowstały kościół i dom Polonii wymagały nie tylko posprzątania, ale i uporządkowania. Głównymi zadaniami były: przygotowanie wokół obiektu terenu pod zasiew trawy, przygotowanie do dalszych prac wnętrza kościoła, organizacja biblioteki. Pozostałe prace objęły cmentarze. Zarówno cmentarz japońsko-litewski w Bijsku, jak i polski cmentarz, w leżącej przy granicy z Kazachstanem wsi Pokrowskoje, potrzebowały między innymi ścięcia drzew, krzaków i trawy.

Ponadto liczne momenty obecności miejscowej młodzieży na terenie parafii stawały się okazją do wspólnej integracji. Najbardziej wzruszającym momentem projektu okazała się jedna z niedzielnych Eucharystii, w czasie której przybyli nawet z odległości przeszło 100 km Polacy ze łzami w oczach przyjmowali przywiezione przedmioty kultu, a zwłaszcza relikwie bł. Jana Pawła II.

Doskonałym podsumowaniem projektu stały się słowa wypowiedziane w czasie spotkania z wolontariuszami w ambasadzie RP w Moskwie ambasadora Jarosława Książka: „To niewiele, co zrobiliście jest dla przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Polski i Polaków na Syberii czymś niezmiernie wielkim”.

Wolontariusze oprócz wielu dni pracy mieli także okazję poznać urokliwe miejsca gór Ałtaju (wieś i rzekę Katuń, Biełokurchę, Jezioro Białe, Górnoałtajsk), a także w drodze powrotnej stolicę Rosji Moskwę. O projekcie pisali codziennie w Dzienniku z Podróży (www.liceum-wroc.salezjanie.pl), a także siedmiokrotnie, w krótkich nagraniach relacjonowali za pośrednictwem Katolickiego Radia Rodzina. Wyprawie misyjnej towarzyszyła TVSLOWROC, która realizowała materiał do reportażu.

(xjb)

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda