Słowacja: Zmarł ks. Ernest Macák, były inspektor, który w czasie reżimu komunistycznego udawał, że jest szalony

ks. Ernest MacákW dniu  13 października, w wieku 96 lat, 80 ślubów zakonnych i 70. roku kapłaństwa zmarł ks. Ernest Macák, inspektor słowacki w latach 1993-1999. W 2008 roku, przebiegając myślą swoje życie, znaczone licznymi próbami, napisał: “To wszystko jest łaską i darem. O Boże, wartało żyć. Dziękuję! Dziękuję? Współbracia, wybaczcie mi, że nie kochałem was jeszcze bardziej!”

Ks. Macák urodził się w 1920 r. w mieście Vištuk, w 1936 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Po święceniach kapłańskich w 1946 pracował wśród młodzieży i kleryków salezjańskich. W 1950 r. został przewieziony wraz z innymi salezjanami do obozu dla zakonników w miejscowości  Podoliniec, gdzie doświadczył wielkiego braterstwa. Udało mu się uciec z obozu i zaczął w ukryciu pracować i organizować życie zakonne młodych współbraci.

W 1952 r. tajne służby komunistyczne go aresztowały, po czym doznał wielkich prześladowań oraz cierpień fizycznych i psychicznych. Aby nie ujawnić nazwisk innych zakonników ks. Macák udał, że jest psychicznie chory, w rezultacie czego w 1955 r. został zwolniony, ponieważ został uznany za osobę “niepoczytalną”. W następnych 13 latach mieszkał u swoich rodziców, pracując jako rolnik i udając nadal, że zwariował. Tylko siedem osób znało prawdę. W ukryciu pisał również swoje wspomnienia.

W 1968 roku, uzyskując pozwolenie władz państwowych, udał się do swojego brata do Rzymu, również salezjanina kapłana. Dopiero tam ks. Macák przerwał swoją “grę” i został włączony w życie wspólnotowe. Współpracował z Radiem Watykańskim przez wiele lat, przygotowując programy dla młodzieży – ponad 600 odcinków – i oddając się również apostolatowi dobrej prasy. Pracował także w duszpasterstwie emigrantów słowackich w Szwajcarii, a w 1990 roku, po upadku komunistycznego reżimu, wrócił do ojczyzny.

Ciesząc się uznaniem wszystkich współbraci, w wieku 73 lat został przełożonym inspektorii słowackiej. Natomiast ostatnie lata swojego życia spędził w domu opieki sióstr Świętego Krzyża.

Pogrzeb odbędzie się w piątek 21 października w Bazylice pw. Matki Boskiej Bolesnej w mieście Šaštín o godz. 11.00. Uroczystości pogrzebowej będzie przewodniczyć arcybiskup Bratysławy Stanislav Zvolensky.

Za: www.infoans.org.