Home WiadomościZe Świata Świątynia Księdza Bosko w Amazonii Peruwiańskiej

Świątynia Księdza Bosko w Amazonii Peruwiańskiej

Redakcja

infoans16 sierpnia, w dniu 200. rocznicy urodzin Księdza Bosko została oddana do użytku publicznego i poświęcona nowa świątynia pod wezwaniem Świętego młodzieży w mieście Pucallpa, w sercu Amazonii Peruwiańskiej.

Świątynia przyczyni się do szerzenia charyzmatu ojca i nauczyciela młodzieży. Pucallpa jest miastem przeżywającym duży rozwój, znajdującym się w sercu “puszczy” peruwiańskiej. Miasto to jest również siedzibą Wikariatu apostolskiego, który papież Benedykt XVI w 2008 roku oddał pod opiekę duszpasterską Zgromadzeniu Salezjańskiemu, a konkretnie – biskupa Gaetano Galbusera.

I tak salezjanie zaczęli być obecni na terenie bardzo trudnych peryferii, gdzie wybudowali wielofunkcyjną aulę, którą określili mianem “kaplicy Pinardi”, ponieważ została otwarta w dniu 12 kwietnia 2009 roku, w dniu Wielkanocy, w tym samym dniu, w którym Ksiądz Bosko otworzył Kaplicę Pinardiego w 1846 roku.

Obecność salezjańska łączy się także ze szkołą średnią “College’em Księdza Bosko”, a następnie – szkołą zawodową o kierunku stolarskim – “Taller Don Bosco”, jak również powstaniem kilku oratoriów, jak np. “San Domingo Savio”.

Biskup Galbusera powiedział przedstawicielowi ANS: “Świątania ta jest kościołem parafialnym pod wezwaniem św. Jana Bosko. Jej budowa to było marzenie i nie wierzono w to, że uda się ją zakończyć na obchody stulecia. Ale imię Księdza Bosko przyciągnęło uwagę bardzo wielu czcicieli Świętego, byłych wychowanków i dobroczyńców, którzy urzeczywistnili ten sen. Urok Księdza Bosko nie przestaje przykuwać uwagi i zdobywać serca”.

Uroczystościom przewodniczył salezjański biskup, bp Gaetano Galbusera, w obecności licznych kapłanów z Wikariatu i proboszcza – ks. Massimo Mattarucchiego, wielkiego czciciela Księdza Bosko. Biskup Galbusera stwierdził: “Było to nadzwyczajne święto ze względu na dużą liczbę ludzi młodych, którzy uczcili Dwusetlecie urodzin Księdza Bosko grami, koncertami oraz chwilami refleksji i modlitwy… Będzie to kościół ludzi młodych”.

Kościół ten jest budowlą ośmioboczną, szeroką, na ścianach znajduje się 12 obrazów nawiązujących do życia Księdza Bosko. Prezbiterium jest artystycznym dziełem “artesanos Don Bosco” z “Operacji Mato Grosso”, przywołującym sen o dwóch kolumnach: ołtarz w formie łodzi i dwie kulumny, na których znajdują się: tabernakulum i figura Maryi Wspomożycielki. Przypominając w ten sposób o dwóch wielkich nabożeństwach Księdza Bosko, tak bardzo aktualnych dla całego Zgromadzenia i Rodziny Salezjańskiej.

ANS – Pucallpa

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda