Home WiadomościZe Świata Wizyta o. Adolfo Nicolasa w hiszpańskich prowincjach jezuickich

Wizyta o. Adolfo Nicolasa w hiszpańskich prowincjach jezuickich

Redakcja

„Musimy tak zmienić życie zakonne i kościelne, by ludzie mogli powiedzieć: «To jest właśnie to, czego pragnę»”. Tak przełożony generalny jezuitów skomentował aktualną sytuację powołaniową. O. Adolfo Nicolás przebywa w Hiszpanii z wizytą, która potrwa do soboty 11 maja.

Pierwsze gesty Papieża Franciszka są początkiem odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób duchowość ignacjańska wpłynie na następcę św. Piotra. Z jednej strony w wypowiedziach Papieża widać „nie przywiązywanie się do rzeczy”, a z drugiej stwierdzenie, że biskupi i kapłani powinni „pachnąć jak wierni”, tzn. rzeczywiście być pośród ludu. Władze kościelne mają też troszczyć się o liturgię, ale bez przywiązywania się „do szmatek”.

„Jak Papież będzie mógł żyć tymi zasadami w instytucji, która ma tak długą i poważną tradycję? – pyta o. Adolfo Nicolás SJ. – „Jest to coś, co my, jezuici, usilnie pragniemy zobaczyć, ponieważ jest to człowiek bardzo dobrze przygotowany i znający głęboko jezuicką duchowość”. Wybór papieża-jezuity był „niespodzianką”, ale Towarzystwo Jezusowe będzie „współpracowało z nim z taką samą gorliwością i posłuszeństwem, jak z poprzednimi papieżami”.

Do 11 maja o. Nicolás odwiedzi pięć hiszpańskich prowincji jezuickich, które od 2014 r. połączą się w jedną. W Hiszpanii żyje i pracuje ponad 1200 jezuitów.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda