Home WiadomościZe Świata Wkrótce kanonizacja brata szkolnego

Wkrótce kanonizacja brata szkolnego

Redakcja

Bracia SzkolniPapież Franciszek na zwyczajnym konsystorzu publicznym postanowił, że 16 października 2016 odbędzie się w Watykanie kanonizacja pięciorga błogosławionych. Tego dnia zostaną kanonizowani: Francuz, brat szkolny Salomon Leclercq (1745-1792), męczennik za wiarę podczas rewolucji francuskiej; hiszpański biskup Manuele Gonzáleza Garcíi (1877-1940), szerzyciel kultu Eucharystii na początku XX wieku; dwaj włoscy księża z XIX wieku, Ludwik Pavonii (1784-1849) i Alfonso Maria Fusco (1839-1910), założyciele zgromadzeń zakonnych; oraz mistyczka Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej (1880-1906), francuska karmelitanka bosa.

Po obaleniu monarchii, na początku Rewolucji Francuskiej, kolejnym celem ataków był Kościół. W 1790 roku, konstytucja cywilna dała możliwość kontroli państwa nad Kościołem we Francji. Odtąd kapłani oraz osoby zakonne były zobowiązane do składania przysięgi na wierność konstytucji pod karą wygnania, więzienia, a nawet śmierci. Wielka liczba Braci Szkolnych odmawiając złożenia takiej przysięgi została zmuszona do opuszczenia swoich szkół, wspólnot. Instytut Braci Szkół Chrześcijańskich został pozbawiony mocy prawnej.

Brat Salomon (Nicolás Leclercq), który wcześniej pełnił rożne funkcje: nauczyciela, dyrektora, ekonoma, w tym czasie był sekretarzem Brata Agathona, Superiora Generalnego. Po odmówieniu złożenia ślubowania musiał się ukryć w Paryżu i żyć w ukryciu. W czasie swego życia w ukryciu pisał wiele listów do swojej rodziny. Ostatni jest datowany na 15 sierpnia 1792. Tego samego dnia został aresztowany i uwięziony w klasztorze karmelitanek, który został przekształcony więzienie, w którym przebywał wraz z kilkoma biskupami, kapłanami i zakonnikami. W dniu 2 września prawie wszyscy więźniowie zostali zabici mieczem.

Brat Salomon został beatyfikowany 17 października 1927 roku wraz z 188 innymi męczennikami.

Nadesłał: Brat Janusz Robionek

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda