Home WiadomościZakony dla Ukrainy Wyrazy solidarności z oblackiego świata

Wyrazy solidarności z oblackiego świata

Redakcja

W niedzielę 27 lutego o. Paweł Zając OMI, Prowincjał Polskiej Prowincji, której jurysdykcyjnie podlega Delegatura na Ukrainie i w Rosji, wystosował krótki list do domu generalnego w Rzymie, aby przekazać informacje o bieżącej sytuacji misjonarzy oblatów na Ukrainie całemu Zgromadzeniu. Treść listu Polskiego Prowincjała została rozesłana przez Rzym w tłumaczeniu na trzy oficjalne języki Zgromadzenia.

List Polskiego Prowincjała

Ojciec Paweł Zając OMI wskazał na ofiarną postawę oblatów na Ukrainie, którzy pozostali na swoich placówkach, co więcej otworzyli szeroko drzwi klasztorów i kościołów dla ludzi.

Oblaci są w dobrej kondycji duchowej, kontynuują swoje posłannictwo. Jestem bardzo wdzięczny za ich świadectwo i odwagę. Oby byli bezpieczni i nie ucierpieli – napisał w języku angielskim o. Paweł Zając OMI.

Podkreślił, że misjonarze pozostają ze sobą w stałej łączności, ponadto co dwa dni organizowane jest spotkanie delegatury z prowincjałem. Nadmienił o rzeszy uchodźców, która przybywa do Polski, zapewniając o otwartości polskich oblatów do udzielenia w razie potrzeby schronienia. Wskazał na codzienną modlitwę różańcową w każdej polskiej wspólnocie w intencji pokoju na Ukrainie.

Dziękuję za Waszą modlitwę i solidarność z Ukrainą i oblatami, którzy tam pracują. Niech Bóg obdarzy nas pokojem, niech Ukraina zdoła obronić swoją wolność! – zakończył polski prowincjał.

Wyrazy wsparcia ze świata oblackiego

List z Polskiej Prowincji wywołał lawinę odpowiedzi z różnych oblackich jurysdykcji na całym świecie. Oto fragmenty niektórych z nich:

Prowincja Śródziemnomorska – o. Gennaro Rosato OMI

Wyrażam swoją i naszą bliskość wobec oblatów, którzy znajdują się na Ukrainie w tej absurdalnej sytuacji. Łączymy się z wami wszystkimi w błaganiach o dar pokoju i bezpieczeństwa dla narodu ukraińskiego. Zdecydowaliśmy się zaangażować naszą oblacką rodzinę w zbiórkę, aby wyrazić także naszą solidarność.

Japonia – o. Wency Laguidao OMI

Krótkie przesłanie, aby zapewnić Ciebie o naszej modlitwie w momencie, gdy dźwigacie na Waszych barkach napływ uchodźców z sąsiedniego kraju, Ukrainy. Modląc się za Ukrainę, modlimy się także za kraje takie jak Polska, które bardzo ucierpią na skutek tego kryzysu. Oczekuję, że oblaci na całym świecie odpowiedzą [na ten apel] (jeśli do tej pory jeszcze tego nie uczynili), tworząc chociażby specjalny fundusz, aby pomóc w złagodzeniu trudów relokacji ludzi uciekających przed wojną. (…) Zapewniam, że Japonia będzie gotowa na taką odpowiedź. Tymczasem, zapewniamy o naszej modlitwie za Was i Naród Ukraiński. Niech Maryja, Królowa Pokoju, modli się za nas.

Luksemburg – o. Roman Tyczyński OMI

W Luksemburgu włączamy się także w modlitwę za Ukrainę i za naszych współbraci. Jestem w kontakcie z Witalijem Podolanem. W Środę Popielcową, zgodnie z wola papieża, włączymy się w ogólnoświatową modlitwę o pokojów na Ukrainie i na świecie, w najbliższą niedzielę w kościele będzie składka na wsparcie parafian naszych oblackich placówek na Ukrainie. Poza tym pośredniczymy w sprowadzeniu ukraińskich rodzin do Luksemburga, które chcą przyjąć nasi Parafianie.

Prowincja Lesotho – o. Sydney Mothusi Boatile OMI

Dziękuję za list od Polskiego Prowincjała. Przykro mi z powodu walki między Rosją a Ukrainą. Współczuję mieszkańcom Ukrainy. Pozostajemy zjednoczeni w modlitwie. Niech Bóg błogosławi.

Delegatura Bangladeszu – o. Ajit Victor Costa OMI

Od momentu wybuchu wojny na pełną skalę przeciwko Ukrainie i jej niewinnym obywatelom, Wasi współbracia z Bangladeszu głęboko jednoczą się w modlitwie i celebracji Eucharystii z Wami wszystkimi, szczególnie z naszymi najdroższymi współbraćmi na Ukrainie oraz ludem Ukrainy. Wszyscy oblaci z delegatury, studenci i parafianie, wśród których posługujemy, noszą Was w swoich modlitwach. (…) Niech Matka Boża, Królowa Pokoju, wstawia się o natychmiastowy pokój oraz chroni wszystkich naszych współbraci oblatów i ludzi.

Wsparcie modlitewne w Polsce

Również w naszych wspólnotach zakonnych i parafialnych trwa codzienna modlitwa o pokój. Oblaci gromadzą się na różańcu. Jedno ze świadectw napłynęło z Gorzowa Wielkopolskiego:

Wczoraj wieczorem jako wspólnota duszpasterska po Mszy św. wieczornej zorganizowaliśmy modlitwę razem z Parafianami w intencji Ukrainy. Poprosiliśmy, aby zostali jeszcze w kościele i pomodlili się z nami. Było wystawienie Najświętszego Sakramentu, różaniec, pół godziny modlitwy w ciszy, Suplikacja i błogosławieństwo. Skończyło się o godz. 20.00. Niemal wszyscy wierni zostali na naszej wspólnej modlitwie, chociaż niektórzy byli na różańcu także przed Mszą św. Po nabożeństwie Parafianie dziękowali za to, że mogli modlić się z nami. Pytali, czy jutro też będzie takie nabożeństwo, bo wtedy poinformują innych, którzy chętnie przyjdą. Zatem będziemy kontynuowali taką formę duchowego wsparcia i modlitwy za Ukrainę do końca tego tygodnia i w następnym tygodniu, a potem zobaczymy co dalej. Chętnie się tym dzielę – napisał proboszcz gorzowskiej parafii, o. Tadeusz Kal OMI.

Za: oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda