Home Wiadomości Sympozjum “Życie Konsekrowane – Historia i teraźniejszość”

Sympozjum “Życie Konsekrowane – Historia i teraźniejszość”

Redakcja

ŻYCIE KONSEKROWANE - HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆW diecezji warszawsko-praskiej, z racji Roku Życia Konsekrowanego, w Loretto w dniu 23 maja 2015 roku, odbyło się sympozjum pod hasłem “ŻYCIE KONSEKROWANE – HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ”.

Sympozjum zorganizowała Ekipa Koordynacyjna w składzie: Ks. Dr Jerzy Gołębiewski – wikariusz biskupi ds. Życia Konsekrowanego, Ks. Prof. Dr hab. Czesław Parzyszek SAC – przedstawiciel zakonów męskich oraz s. M. Klara Teresa Bielecka, loretanka – referentka ds. Życia Konsekrowanego. Program przebiegał następująco:

10.00 – Wprowadzenie – Matka Stefania Korbuszewska, przeł. gen. Sióstr Loretanek

10.30 – Referat „Ewangelia i Charyzmat podstawą życia wszystkich osób konsekrowanych” – Ks. Dr Jerzy Gołębiewski

11.30Msza Święta – przewodniczył J.E. Ks. Abp Henryk Hoser

12.40 – Wspólny obiad

13.30 – Referat: 1. „Zagrożenia współczesnego życia konsekrowanego”

– S. Krystiana Chojnacka OSB

  1. Współczesne wyzwania wobec życia konsekrowanego

– Ks. Prof. Czesław Parzyszek SAC

14.30 – Dyskusja

15.00 – Życie zakonne ukazane w sztuce teatralnej:

“Efekt i Konkret”

“Karmelitanki z Compiegne”

16.15 – Zakończenie – Nabożeństwo Majowe

W sympozjum uczestniczyło około 200 osób konsekrowanych, z czego zdecydowaną większość stanowiły siostry zakonne z różnych Zgromadzeń. W centrum Sympozjum była Eucharystia pod przewodnictwem J.E. Ks. Abpa Henryka Hosera. Arcybiskup w wygłoszonej homilii ukazał, że każda sytuacja życiowa jest dobra do głoszenia Chrystusa. Siłą do przebudzenia świata jest radość, entuzjazm, płynący ze zjednoczenia z Chrystusem. Wszędzie, gdzie Bóg posyła człowieka, tam na niego oczekuje ze swoją łaską. Mistrzynią i wzorem dla każdej osoby konsekrowanej jest Maryja – Jutrzenka.

Ks. Dr Jerzy Gołębiewski w wygłoszonym referacie podkreślił znaczenie wierności, głębi życia duchowego w podejmowanym apostolacie. Umiejętność przyjmowanie łaski, napełnianie się Bogiem pozwoli być znakami i dawać świadectwo o Chrystusie poprzez prowadzone dzieła apostolskie. Każdy charyzmat ma być mocno osadzony na Ewangelii. Znajomość Ewangelii i dokumentów Kościoła oraz powracanie do duchowości Instytutu i charyzmatu sprzyja postrzeganiu świata oczyma Chrystusa i przezwyciężenie wszelkich prób.

Krystiana Chojnacka OSB ukazała zagrożenia współczesnego życia konsekrowanego. Wykazała przy tym bardzo dobrą znajomość życia zakonnego i w sposób profesjonalny przeanalizowała zło, które się zakrada do klasztorów i duszy zakonnej. Ks. Prof. Czesław Parzyszek SAC wyakcentował rolę optymizmu w życiu zakonnym, wzrastanie w macierzyństwie i ojcostwie, w żarliwości apostolskiej. W odczytywaniu współczesnych wyznań należy wracać do Założycieli czyniąc namysł, jak oni by obecnie postąpili. Wezwani jesteśmy do umiejętności przebaczania, wdzięczności za dar powołania i promieniowania miłością. Uzupełnieniem referatów były dwie sztuki teatralne dotyczące życia zakonnego. Siostry Felicjanki w sztuce “Efekt i Konkret” w satyryczny sposób ukazały rozumienie odnowy życia konsekrowanego. Sztuka “Karmelitanki z Compiegne” w wykonaniu Sióstr Loretanek przybliżyła heroizm Sióstr Karmelitanek w czasie rewolucji francuskiej. Całe spotkanie przebiegało w rodzinnej atmosferze i głębokim zasłuchaniu. Ks. Abp Henryk Hoser zaproponował, aby takie sympozja na poziomie diecezjalnym odbywały sie przynajmniej raz do roku.

 Za: Redakcja.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda