Home Wiadomości 70 lat jezuitów w Toruniu

70 lat jezuitów w Toruniu

Redakcja

(fot. torun.jezuici.pl)Kościół pod wezwaniem Ducha Świętego, znajdujący się dziś pod opieką Towarzystwa Jezusowego, pierwotnie był świątynią ewangelicką. Od 1945 r. świątynię objęli jezuici, którzy nadali jej wezwanie Ducha Świętego.

W czasie kolejnych remontów usunięto część empor, wstawiono nowe witraże, odrestaurowano ołtarz główny, dodano ołtarze boczne i figury, a w północno-zachodnim narożniku powstała kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu. W nocy z 8 na 9 maja 1989 r. z niewyjaśnionych do końca przyczyn wybuchł pożar, który zniszczył zabytkowe organy i malowidła za ołtarzem.

W lutym 2004 r. sprowadzono 63 głosowy instrument, pochodzący z ewangelickiego kościoła w Duisburgu w Niemczech. W następnych latach szczęśliwie zakończono odbudowę organów oraz prace przy polichromii. W okresie 2009-2012 miały miejsce gruntowne prace konserwatorskie i restauratorskie, którym poddano kościół z wieżą, stolarkę drzwiową i okienną, a także ambonę, żyrandol i kropielnicę. Odnowiona świątynia cieszy dziś licznie odwiedzających to miejsce wiernych i gości.

Zapraszamy do wysłuchania audycji z okazji 70. rocznicy przybycia Towarzystwa Jezusowego do Torunia.

Za: www.jezuici.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda