Home Wiadomości Szkoła kantorów

Szkoła kantorów

Redakcja

Szkoła Kantorów to dwuletni kurs wokalno-liturgiczny. Fundacja prowadzi go od 2011 roku. Szkoła przeznaczona jest dla amatorów zajmujących się muzyką liturgiczną, którzy nie mogli zdobyć wykształcenia muzycznego oraz dla osób już wykształconych muzycznie, które chciałyby podnieść swoje kwalifikacje w zakresie muzyki liturgicznej.

Powstała z troski o piękno śpiewu liturgicznego i z potrzeby wzmocnienia przewidzianej w dokumentach Kościoła funkcji kantora. Aby ją pełnić, potrzeba rzetelnej wiedzy na temat muzyki liturgicznej oraz konkretnych umiejętności muzycznych, dlatego Szkoła stwarza warunki do jej zdobycia. Uczniowie szkoły uczą się od mistrzów w dziedzinie muzyki  w ogóle, a w szczególności muzyki liturgicznej – dobrych fachowców i pasjonatów zarazem.

Kto to jest kantor?

Kantor to człowiek wierzący, pobożny i śpiewający. Poprzez śpiewanie pomaga modlić się innym w czasie liturgii. To osoba, która zna się na muzyce liturgicznej, jest profesjonalistą w tej dziedzinie. Potrafi dobierać repertuar do Mszy św., inicjować śpiew, śpiewać psalmy, czytania, poszczególne części liturgii godzin i bez problemu poradzi sobie z poprowadzeniem polifonicznej i chorałowej scholi. Kantor, nawet jeśli nie skończył szkoły muzycznej, wie co to interwał czy trójdźwięk, wie jak poprowadzić rozśpiewkę. Jest praktykiem śpiewu liturgicznego.

Kantor nie próbuje być „gwiazdą”, ale służy innym poprzez podtrzymywanie śpiewu wspólnoty liturgicznej i kierowanie nim. Jego miejsce jest pośród ludu, jest uczestnikiem zgromadzenia liturgicznego. Kiedy w czasie sprawowanej liturgii nie ma chóru, kantor czuwa nad inicjowaniem poszczególnych śpiewów oraz, poprzez swoją postawę, troszczy się o to, by wierni brali czynny udział w śpiewie. Jego postawa generuje jedność i zaangażowanie osób znajdujących się na liturgii.

Kontakt

Wszelkich dodatkowych informacji udziela: Daniel Wierzejski[email protected] – tel. 12 430 19 34.

Za: www.liturgia.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda