Home Wiadomości Uroczystości Matki Boskiej Szkaplerznej w Narodowym Sanktuarium w Berdyczowie na Ukrainie

Uroczystości Matki Boskiej Szkaplerznej w Narodowym Sanktuarium w Berdyczowie na Ukrainie

Redakcja

www.karmel.plBerdyczowskie święto Matki Boskiej Szkaplerznej, jak co roku rozpoczęło się od powitania pieszych i rowerowych pielgrzymek zdążających do cudownego obrazu matki Boskiej Berdyczowskiej z różnych zakątków Ukrainy.

W sobotę 16 lipca Mszy świętej dla około 2 tysięcy pielgrzymów przewodniczył bp Stanisław Szyrokoradiuk ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej, który sam również przybył w grupie pielgrzymkowej. Homilię wygłosił o. Jan Malicki OCD prowincjał Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych. W przejmujących i pełnych serdeczności słowach zachęcił do ufności w opiekę Matki Bożej, której symbolem jest szkaplerz karmelitański. Zwrócił uwagę na cierpienie narodu ukraińskiego. Temat ten podjął również bp Stanisław w słowie na zakończenie Mszy świętej. Porównał ból matek ukraińskich z powodu śmierci lub okaleczenia swoich synów w wyniku działań wojennych na wschodzie Ukrainy do bólu Maryi stojącej pod Krzyżem Zbawiciela.

Około 400 osób wzięło udział w nocnym modlitewnym czuwaniu w kościele naszego sanktuarium. Świadectwem z długoletniej pracy misyjnej w Afryce i wiary wyznawanej i przekazywanej w trudnych warunkach wojny w Rwandzie podzielił się o. Jan Malicki podczas konferencji wygłoszonej podczas nocnego czuwania.

W niedzielę 17 lipca na główne uroczystości w Berdyczowie przybyli goście, których obecność przywołała wydarzenia ważne dla całej katolickiej społeczności Ukrainy. Metropolita Astany abp Tomasz Peta opowiedział o świętości współczesnego apostoła Kazachstanu księdzu Władysławie Bukowińskim, którego beatyfikacja odbędzie się w Karagandzie 11 września bieżącego roku. Sługa Boży ks. Władysław Bukowiński urodził się w Berdyczowie 22 grudnia 1904 roku. Heroiczna wierność kapłańskiemu powołaniu ukazała się w jego posłudze współtowarzyszom więzienia w łagrach sowieckich oraz w tajnej pracy duszpasterskiej wśród katolików różnych narodowości zamieszkałych w Kazachstanie i innych byłych środkowoazjatyckich republikach ZSRR. Biskup Anton Coşa ordynariusz diecezji kiszyniowskiej z Mołdawii swoją obecnością w Berdyczowie upamiętnił zmarłego przed kilkoma miesiącami abp Piotra Malczuka, który urodził się na terenie Mołdawii. Nuncjaturę apostolską w Kijowie reprezentował ks. Prałat Piotr Tarnawski. Uroczystej Eucharystii z udziałem kilkunastu tysięcy pielgrzymów przewodniczył abp Tomasz Peta, a koncelebrowali: metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, administrator apostolski kijowsko-żytomierskiej diecezji i ordynariusz diecezji łuckiej bp Witalij Skomarowski, ordynariusz kamieniecko-podolskiej diecezji bp Leon Dubrawski, ordynariusz diecezji odesko-symferopolskiej bp Bronisław Bernacki, ordynariusz charkowsko-zaporoskiej diecezji bp Stanisław Szyrokoradiuk, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Leon Mały oraz biskup pomocniczy kamieniecko-podolskiej diecezji Radosław Zmitrowicz. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego: ambasadorzy Litwy i Portugalii, zastępca ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie Rafał Wolski, oraz generalny konsul w Winnicy Tomasz Olejniczak. O solidarności Polski z sytuacją mieszkańców Ukrainy zaświadczyli swoim udziałem w Mszy świętej oraz słowami pozdrowienia Wiceminister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Jan Dziedziczak i senator RP Stanisław Gogacz.

W ramach obchodów 25-lecia odradzania się struktur Kościoła Katolickiego na Ukrainie swój jubileusz świętują także karmelici bosi. W grudniu br. minie 25 lat od momentu zwrócenia przez państwo budynku kościoła karmelitów bosych w Berdyczowie. Podniesiony z ruin przez naszych współbraci dziś jest najważniejszym – narodowym – sanktuarium rzymskich katolików na Ukrainie. Wśród karmelitów przybyłych na święto szczególnie cieszyła obecność ojców, którzy po kilku latach, jakie minęły od ich wyjazdu z Ukrainy znów przybyli do Berdyczowa. Byli to o. Tobiasz Zarzecki OCD i o. Maksymilian Podwika OCD. Krakowską Prowincję reprezentował radny prowincji o. Piotr Nyk OCD. Ojciec Piotr ucieszył pielgrzymów krótkim przemówieniem, które przeczytał bardzo poprawnie po ukraińsku. Obie ukraińskie wspólnoty karmelitów bosych, które zjednoczyły swojej siły dla przeprowadzenia uroczystości wsparł dzielnie br. kleryk Oleksandr Karczajew oraz bracia postulanci z Lublina, wśród nich berdyczowianin – Tomasz Gorodyński.

Tegoroczne uroczystości Matki Boskiej Szkaplerznej w Sanktuarium Narodowym w Berdyczowie stały się wielkim dziękczynieniem za 25 lat odradzania się struktur Kościoła Katolickiego na Ukrainie. Po ustąpieniu komunistycznego systemu w 1991 roku, Kościół Katolicki odzyskał możliwość swobodnego rozwijania swojej działalności. W nowej sytuacji potrzebni byli ludzie odważni, którzy zatroszczyliby się nie tylko o odbudowę zniszczonych i zbudowanie nowych świątyń, ale także o powstanie instytucji koniecznych dla normalnego funkcjonowania Kościoła tj. seminariów, ośrodków rekolekcyjnych, mediów itp. Opatrzność Boża powołała takich ludzi dla Ukrainy. Dziś zaledwie po upływie 25 lat katolicy mogą dziękować Bogu za sieć parafii, dobrze funkcjonujące diecezje, seminaria, ruchy kościelne, media, domy rekolekcyjne, ośrodki charytatywne.

Relacja: o. Rafał Myszkowski

Za: www.karmel.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda