Home Wiadomości WSD Ołtarzew: Peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

WSD Ołtarzew: Peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Redakcja

W dniach 17-18 listopada 2014 r. w kościele pw. Królowej Apostołów w Ołtarzewie naszą wspólnotą seminaryjną wraz z mieszkańcami parafii przeżywaliśmy błogosławiony czas Nawiedzenia Kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiego. Rekolekcje przed tym wyjątkowym wydarzeniem poprowadził ks. Andrzej Mucha – rektor i proboszcz parafii w Sierpcu.

Peregrynacja w Archidiecezji Warszawskiej potrwa jeszcze do czerwca 2015 r.

„I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19,27)

W najwznioślejszym momencie w historii zbawienia, tj. na krzyżu, konający Chrystus wskazał właśnie na swoją Matkę i zawołał do umiłowanego ucznia: Oto Matka Twoja! Wszyscy jesteśmy zaproszeni, aby przyjąć ostatnią wolę Jezusa. Wszyscy, a w sposób szczególny my, jako osoby konsekrowane, jesteśmy wezwani, aby utożsamić się z umiłowanym uczniem i jak on przyjąć Maryję do siebie. Świadectwa wielkich świętych – począwszy od Wincentego Pallottiego, skończywszy na Janie Pawle II – uczą nas, że trwanie z Nią jednomyślnie na modlitwie we wspólnocie Kościoła zapoczątkowuje niezwykłą drogę duchowego wzrostu i prawdziwej odnowy gorliwości w przeżywaniu relacji z Chrystusem. Dlatego tak wyjątkowym wydarzeniem była obecność Maryi w znaku Jasnogórskiej Ikony w naszym Ołtarzewskim Wieczerniku.

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej przybył do naszego seminarium we wtorek, 18 listopada o godz. 19.00. Przywitaliśmy go wraz z licznie zgromadzonymi mieszkańcami parafii na ul. Kilińskiego, przy skrzyżowaniu z ul. Umiastowską. Następnie wszyscy udali się procesyjnie do kościoła, gdzie została odprawiona uroczysta Eucharystia, której przewodniczył metropolita Archidiecezji warszawskiej – ks. kard. Kazimierz Nycz. W homilii Ksiądz Kardynał zauważył, że trwanie w tej samej świątyni wspólnoty seminaryjnej oraz parafialnej jest pięknym świadectwem jedności. „Módlcie się za siebie nawzajem!” apelował do zebranych. Metropolita warszawski oczywiście odniósł się także do Maryi, przypominając, że jej pokorne fiat oraz to, że to Ona jako pierwsza przyniosła światu Jezusa. My również jesteśmy dzisiaj wezwani, aby zawsze mówić Bogu „tak” i nieść innym Zbawiciela.
O godz. 21.00 został odprawiony uroczysty Apel Jasnogórski, po którym rozpoczęło się czuwanie przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej. O północy miała miejsce „Pasterka” w intencji powołań z udziałem osób konsekrowanych pochodzących z Ołtarzewa. Mszę św. celebrował ks. Marcin Sawicki. Rano o godz. 6.30 odśpiewaliśmy Godzinki ku czci Niepokalanemu Poczęciu Najświętszej Marii Panny, a po obiedzie od godziny 13.45 do 16.00 nam – alumnom – przypadło prowadzenie czuwania. Przez pierwszą godzinę modlitwę animowała grupa charyzmatyczna Nazaret, zaś medytacje w czasie Godziny Miłosierdzia przygotowali członkowie seminaryjnej grupy Miłosierdzia.

Nawiedzenie zakończyło się we środę, 19 listopada uroczystą Eucharystią o godz. 17.30. Mszy św. przewodniczył ks. Proboszcz Jacek Smyk, a homilię wygłosił ks. Andrzej Mucha. O piękną oprawę muzyczną w czasie liturgii zadbał chór seminaryjno-parafialny Cantus Firmus pod przewodnictwem ks. Dariusza Smolarka SAC.

Kolejnym przystankiem na trasie pielgrzymowania kopii Cudownego Obrazu po naszej Archidiecezji jest Archidiecezjalne Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim.

Al. Maciej Krzywiński SAC

Za: InfoSAC 24/11/2014 [30]

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda