Home Wiadomości Zmarł o. Honorat Gil OCD, historyk Karmelu

Zmarł o. Honorat Gil OCD, historyk Karmelu

Redakcja

o. Honorat Gil OCDW wieku 80 lat zmarł 12 września w klasztorze karmelitów bosych w Wadowicach o. dr hab. Honorat Czesław Gil OCD, historyk Kościoła i zakonu, wydawca pism i autor naukowej biografii św. Rafała Kalinowskiego OCD oraz wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym bł. Alfonsa Mazurka OCD.

Bibliografia zmarłego zakonnika obejmuje 107 artykułów, rozpraw i książek naukowych z historii Kościoła, zakonu i hagiografii. Był autorem licznych artykułów, publikowanych w lokalnej prasie parafialnej i innych czasopismach.

Pochodzący z Kidałowic k. Jarosławia na Podkarpaciu Czesław Gil urodził się 11 października 1934 r. W 1952 roku złożył śluby w Czernej k. Krakowa. Święcenia kapłańskie przyjął w Krakowie 16 maja 1959 r. Ukończył historię Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1962, po czym studiował na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i w 1968 uzyskał na KUL- tytuł doktorski jako historyk Kościoła.

Osiadł w klasztorze karmelitów bosych w Wadowicach, w którym przebywał do śmierci jako nauczyciel historii w istniejącym tam do końca minionego stulecia Niższym Seminarium Duchownym – Liceum im. św. Rafała Kalinowskiego. Był także wykładowcą historii Kościoła i zakonu w Wyższym Seminarium Duchownym Karmelitów Bosych w Krakowie.

Prowadził kwerendy historyczne, ogłaszał liczne artykuły i rozprawy z historii Karmelu Terezjańskiego w Polsce, współpracował z Postulacją Generalną Zakonu w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym św. Rafała Kalinowskiego i stał się propagatorem jego kultu. Jego książki o tym polskim świętym przetłumaczono na wiele języków. W r. 1991 o. Honorat uzyskał tytuł doktora habilitowanego w zakresie historii Kościoła czasów najnowszych na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

O. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, następca zmarłego jako postulator zakonu w Polsce, przyznaje, że bez zaangażowania śp. o. Gila, nie doszłaby do skutku ani kanonizacja św. Rafała, ani beatyfikacja bł. Alfonsa Mazurka OCD. „Nie rozpoczęto by też procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej Teresy Marchockiej OCD. W przypadku św. Rafała o. Honorat wydał jego pisma i opracował naukową biografię, w przypadku bł. Alfonsa był wicepostulatorem, a gdy chodzi o matkę Marchocką, prezesem komisji historycznej” – wymienia karmelita. Dodał, że „zmarły był przykładnym zakonnikiem, wiernym wspólnotowemu i modlitewnemu wymiarowi karmelitańskiego charyzmatu”.

Pogrzeb zasłużonego zakonnika odbędzie się w karmelitańskim sanktuarium św. Józefa w Wadowicach we wtorek 15 września o godz. 11.00. Ciało zmarłego spocznie w kwaterze karmelitańskiej wadowickiego cmentarza parafialnego.

Za: www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda