2025.08.15 – Watykan – Leon XIV, Przesłanie do Sióstr Oblatek Św. Franciszki Rzymianki z Tor de’Specchi z okazji 600. rocznicy oblacji Założycielki

 
Leon XIV

PRZESŁANIE DO SIÓSTR OBLATEK ŚW. FRANCISZKI RZYMIANKI Z TOR DE’SPECCHI
Z OKAZJI 600. ROCZNICY OBLACJI ZAŁOŻYCIELKI

Watykan, 15 sierpnia 2025 r.

 

Do Czcigodnych Sióstr
Oblatek Świętej Franciszki Rzymianki
z Tor de’Specchi

15 sierpnia 1425 roku święta Założycielka Franciszka Rzymianka, po życiu przeżytym jako wzorowa małżonka i matka, wraz z pierwszymi dziewięcioma towarzyszkami złożyła uroczystą oblację, poświęcając się Bogu w pokornej służbie tym, którzy byli dotknięci ludzkim i duchowym ubóstwem swego czasu. Na przestrzeni sześciu wieków wasza starożytna rodzina zakonna, inspirowana Regułą wielkiego ojca zachodniego monastycyzmu – świętego Benedykta, stała się szkołą czynnej miłości, źródłem duchowości oraz wzorem ofiarowania siebie Chrystusowi i Kościołowi.

To wyjątkowe wspomnienie jest dla mnie radosną okazją, aby złączyć się z Wami w modlitwie, umiłowane Córki, które codziennie, kierując spojrzenie ku Temu, który oddał życie za nasze zbawienie (por. J 10,17-18), Jemu powierzacie z miłością swoje życie i pragnienia, jakie nosicie w sercu, aby budowało się Jego królestwo światła i pokoju.

Kieruję zatem serdeczną myśl do tej wspólnoty monastycznej oraz do wszystkich, którzy wraz z Wami obchodzą to jubileuszowe wydarzenie, tak znaczące dla całej Diecezji Rzymskiej.

Święta Franciszka Rzymianka, tak umiłowana przez wiernych, nadal pozostaje światłem, które rozjaśnia drogę wierzących wszystkich czasów, rozpalając w sercu człowieka współczesnego ogień miłości Chrystusa. Nasze społeczeństwo potrzebuje kobiet takich jak Ona: rozmiłowanych w Ewangelii i – jak napisał mój czcigodny Poprzednik – „rozpalonych żarem Bożym, pragnących służyć Najwyższemu w duchu pokory i, na ile pozwala ich kruchość, naśladować życie apostolskie, aby samych siebie pozyskać dla Chrystusa i żyć w komunii i miłości…” (Papież Eugeniusz IV, Bulla Założenia Monasteru Tor de’ Specchi); dusz, które – jak powiedział inny wielki Papież, święty Jan Paweł II – „zachęcone i umocnione łaską, pomimo delikatnej wrażliwości na potrzeby i skłonności dzisiejszego społeczeństwa, potrafią dokonywać wyborów głębokiego ewangelicznego radykalizmu […] naznaczonego surową dyscypliną, radosnym wyrzeczeniem i ofiarnym oddaniem.” (Jan Paweł II, List z 15 stycznia 1984 r.). Liczne są aspekty jej świętości, wspomnijmy trzy.

Pierwszym jest gorliwość, z jaką starała się rodzić Chrystusa w świecie i czynić Jego obecność mocną i rzeczywistą poprzez swoje świadectwo wiary i świętości. Drugim jest jej uległość przewodnictwu Aniołów, których obecność pielęgnowała dzięki wiernej modlitwie i medytacji Słowa Bożego, połączonych z nabożeństwem do jej świętych patronów: św. Pawła, św. Marii Magdaleny i św. Benedykta, którzy towarzyszyli jej na drodze życia. Trzecią cnotą jest jej troska o jedność Kościoła, której oddawała się poprzez modlitwę i działanie.

Kontynuacją tego wszystkiego jest wasza obecność jako Monasteru „otwartego” – tak chciała Matka Założycielka – w sercu Wiecznego Miasta, jako lampy rozświetlającej dzieje i drogę ludu. Na przestrzeni wieków wielu czcicieli Świętej przybywało do tego szczególnego miejsca, bogatego w sztukę i duchowość, aby czerpać pokój wewnętrzny i smakować miłość Boga. Także dziś istnieje wielka potrzeba takich oaz, w społeczeństwie tak gorączkowo żyjącym i dostatnim.

Zachęcam więc was do ożywiania waszego charyzmatu, ufając pomocy Ducha Świętego, który – pomimo wyzwań obecnego czasu – umocni was i pomoże wam kontynuować misję dla dobra Kościoła.

Waszej Matce była droga ta piękna modlitwa:

Tenuisti manum dexteram meam:
in voluntate tua deduxisti me:
et cum gloria assumpsisti me.

„Ująłeś moją prawą rękę, prowadziłeś mnie według swojej woli i przyjąłeś mnie do chwały”.

Niech stanie się ona także dla was programem i proroctwem, w zaufaniu i w nieustannie żywym pragnieniu Ojczyzny niebieskiej.

Najdroższe Córki, czujcie się zjednoczone z Kościołem, który patrzy na was z wyjątkową miłością, szczególnie w tym momencie, gdy jesteście powierzone ojcowskiej trosce czcigodnego Brata, kardynała Fortunato Frezzy, powołanego, by wam towarzyszył i wspierał was na tym fragmencie drogi, abyście razem mogły patrzeć w przyszłość z nadzieją i uległością.

Z takimi nadziejami, gdy składam najlepsze życzenia z okazji obchodów jubileuszowych, powierzam was wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, Advocata Urbis i świętych Patronów, i przesyłam Apostolskie Błogosławieństwo, które chętnie rozciągam na wszystkich uczestniczących wraz z wami w dziękczynieniu, licząc na pamięć modlitewną za mnie.

Watykan, 15 sierpnia 2025 roku. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

LEON PP. XIV

Tłumaczenie OKM

Za: www.vatican.va


Copyright © Dykasterium ds. Komunikacji – Libreria Editrice Vaticana

Wpisy powiązane

2025.09.05 – Watykan – Leon XIV, List do Kapituły Generalnej Zakonu Karmelitów

2025.08.29 – Castel Gandolfo – Leon XIV, Wideoprzesłanie do Prowincji Augustiańskiej Świętego Tomasza z Villanueva (Stany Zjednoczone Ameryki)

2025.08.06 – Watykan – Leon XIV, Przesłanie do uczestników 143. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba, zebranych w Waszyngtonie D.C.