Męczennicy orędują za Polską: Dominikanin Walerian Krupczewski

Screenshot

Gromadząc się na comiesięcznej modlitwie w intencji Ojczyzny i powierzając ją orędownictwu polskich męczenników, przywołujemy od kilku miesięcy polskie dominikanki i dominikanów, których pozbawiono życia z nienawiści do wiary.

 Jednym z nich był o. Walerian Krupczewski z klasztoru we Lwowie za murami, pw. św. Marii Magdaleny. Jego życie i męczeństwo opisuje nam zmarły w 1978 r. o. Robert Świętochowski OP, współautor hasła „Dominikańscy męczennicy” w „Encyklopedii katolickiej”, a nadto autor maszynopisu „Dzieje męczenników Zakonu Kaznodziejskiego w Polsce”.

O. Walerian, gorliwy i sumienny zakonnik, obdarzony zaufaniem przełożonych, był mianowany zarządcą majątku klasztornego w Dawidowie, który gwarantował utrzymanie dla klasztoru formacyjnego we Lwowie. Tam „szeregi kozackie Chmielnickiego, stanąwszy w 1648 r. pod Lwowem, dopadły go na posterunku pracy, zadały wielkie najrozmaitsze cierpienia, a w końcu straciły go przez powieszenie z nienawiści dla wiary świętej” (Maszynopis, wersja trzecia, s. 59).

Przykład o. Walerian Krupczewskiego, zakonnika wiernego ślubowi posłuszeństwa i oddanego powierzonej mu pracy, który do końca trwał na swoim posterunku, winien nas zachęcać do podobnej wierności naszym życiowym zobowiązaniom i ochoczej służby Bogu i Ojczyźnie.

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD
Nasz Dziennik, 26.02.2025

Wpisy powiązane

Redemptoryści: 75 lat parafii pw. św. Józefa w Toruniu

15 lat Zespołu Szkół Pijarskich w Katowicach

Z Kielc do Zawoi: relikwie św. Teresy i rodziców Martin w polskich sanktuariach