Uroczystość liturgiczna Matki Bożej Nieustającej Pomocy w jej sanktuarium w Rzymie odbyła się po południu, 27 czerwca 2025 r. Uroczystej Mszy św. przewodniczył p. kard. Joseph W. Tobin CSsR, arcybiskup Newark w USA, a koncelebrowała ją liczna grupa biskupów redemptorystów, którzy przybyli do Rzymu na swoje pierwsze międzynarodowe spotkanie przy okazji ogólnokościelnego jubileuszu biskupów w Watykanie w Roku Świętym.
W obecności delegacji dyplomatycznych z niektórych krajów, w których obecni są misjonarze redemptoryści – w tym także Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej, p. Adama Kwiatkowskiego – oraz licznych wiernych, którzy uczęszczają do kościoła św. Alfonsa przy via Merulana w Rzymie, odbyła się również procesja z ikoną Nieustającej Pomocy, którą bł. Pius IX przekazał misjonarzom św. Alfonsa, aby „rozpowszechniali ją na całym świecie”.
Kardynał Tobin w swojej homilii rozważał znaczenie ikony dla Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Przypomniał najważniejsze elementy obrazu: Madonnę z Dzieciątkiem, czułość, z jaką Odkupiciel został przyjęty w ramionach swojej matki, kolory obrazu, archaniołów, złote tło i spojrzenie Matki Bożej, która obserwuje nas z każdej strony, z której na nią patrzymy. Wszystko to, jak podkreślił kardynał Tobin, wynika z doświadczenia wiary i zaufania, które misjonarze redemptorystowie zasiali wraz z głoszeniem obfitego odkupienia.
Kardynał opowiedział również historię ze swojej młodości, kiedy jako seminarzysta w latach 70. otrzymał obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy z rąk kardynała podczas uroczystości w kościele w St. Louis.
Wiara, piękno, sztuka i historia ikony, która objawia tajemnicę paschalną Chrystusa, stanowiły tło dla refleksji nad świętem, które dziś wielu redemptorystów we wszystkich krajach, w których są obecni (ponad 85), obchodziło z dumą i zaangażowaniem na rzecz najbiedniejszych.
Pod koniec Mszy św. przełożony generalny, o. Rogério Gomes CSsR, podziękował członkom zgromadzenia i wszystkim obecnym za towarzyszenie i wspólne świętowanie z redemptorystami.
Po mszy uczestnicy liturgii wyruszyli w uroczystej procesji z ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przechodząc przez pobliskie ulice Esquiline w Rzymie. Po opuszczeniu kościoła Sant’Alfonso okrążyli go, a po dotarciu do Piazza Vittorio Emanuele powrócili na dziedziniec kościoła, aby otrzymać błogosławieństwo i odnowić swoją wierność Matce Nieustającej Pomocy.
Osoby, które nie mogły uczestniczyć w transmisji na żywo, mogą ponownie przeżyć uroczystość w kościele i procesję na kanale YouTube sanktuarium Nieustającej Pomocy w Rzymie.
Scala News; za: cssr.news
Za: www.redemptor.pl