Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie

W czwartek 28 lutego zakończy się pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI. O godz. 16.30 w Bazylice św. Franciszka w Krakowie będzie celebrowana msza św. dziękczynna za papieża i jego posługę w Kościele. Liturgii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi prowincjał franciszkanów o. Jarosław Zachariasz.

W tym samym czasie Ojciec Święty, który będzie teraz nazywany „emerytowanym papieżem”, odleci do Castel Gandolfo, gdzie będzie przebywał do wyboru swojego następcy.

Jak wyjaśnił dziennikarzom rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SJ, emerytowany papież będzie używał zwykłej sutanny w kolorze białym, nie będzie nosił czerwonych butów i nie będzie używał Pierścienia Rybaka, który wraz z pieczęciami zostanie zniszczony w sposób i w terminie ustalonym przez kolegium kardynalskie.

Zgodnie z prawem kościelnym kardynałowie są zobowiązani przystąpić  do wyboru nowego papieża najwcześniej 15 dni od wakatu Stolicy Apostolskiej, ale nie później niż 20 dni po śmierci bądź złożeniu urzędu przez dotychczasowego papieża.

W związku z zaistniałą sytuacją, nieznaną od wieków, Ojciec Święty Benedykt XVI zmodyfikował nr 37 Konstytucji Apostolskiej „Universi Dominici Gregis”, dając Kolegium Kardynałów prawo przyspieszenia konklawe, jeśli stwierdzi ono obecność wszystkich kardynałów-elektorów w Watykanie.

Motu proprio przypomina ponadto, że wybór papieża zawsze musi być dokonany większością kwalifikowaną – co najmniej dwóch trzecich głosów.

jms

Za: Redakcja.

Wpisy powiązane

Franciszkanie – Gdańsk: Nowe Definitorium Prowincji

Chrystusowcy: Doroczny Zjazd Przełożonych i Wychowawców

lle rekolekcji przeprowadzili redemptoryści w Wielkim Poście 2024?