Franciszek i bracia kaznodzieje

W pierwszym dniu pontyfikatu Ojciec Święty modlił się u grobu papieża z Zakonu Kaznodziejskiego i spotkał się z rzymskimi dominikanami.

Nazajutrz po konklawe Ojciec Święty opuścił po raz pierwszy mury Watykanu i udał się do rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej, by pomodlić się przed czczoną tam ikoną Salus Populi Romani – patronki Wiecznego Miasta.

Kard. Mario Jorge Bergoglio często chadzał do tej świątyni, kiedy przebywał w Rzymie. Teraz jako Papież złożył na ołtarzu u stóp ikony Matki Bożej bukiet kwiatów i zatopił się w długiej modlitwie.

Ojciec Święty modlił się też u grobu Świętego Piusa V – papieża z Zakonu Dominikanów, który w drugiej połowie XVI wieku wprowadzał w życie uchwały Soboru Trydenckiego. Od jego pontyfikatu datuje się początek noszenia przez papieży białej sutanny, zaczerpnięty z koloru dominikańskiego habitu.

Gdy papież Franciszek wychodził ze świątyni, pozdrowił dominikanów pełniących w bazylice posługę spowiedników. „Bądźcie miłosierni w konfesjonale dla swych penitentów; bardzo tego potrzebują” – powiedział do nich Ojciec Święty i prosił, by pamiętali także o modlitwie w jego intencji.

Za: www.dominikanie.pl.

Wpisy powiązane

Papież: moraliści mają iść z ludźmi, a nie tylko grozić palcem

Stwierdzono heroiczność cnót 6 nowych osób, w tym matki 4 dzieci

Werbiści: Woda dla Afryki