Jasna Góra bez tajemnic – premiera filmu

„Jasna Góra bez tajemnic” to tytuł filmu dokumentalnego przygotowanego przez telewizję Polsat Rodzina w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, na rok jubileuszowy 2023, który został poświęcony postaci o. Augustyna Kordeckiego bohaterskiego paulina w 350. rocznicę śmierci oraz 420. jego urodzin.

Autorzy filmu przedstawiają sanktuarium z klasztorem paulinów na Jasnej Górze w sposób nam dotychczas nie znany. W rolę przewodnika po tym wyjątkowym dla wszystkich Polaków miejscu wciela się znany historyk Kościoła – arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

– Jeszcze nie byłem w tak amatorskim charakterze na Jasnej Górze, nigdy nie byłem tutaj przewodnikiem – mówi abp Ryś i dodaje: – Słowo amator pochodzi od łacińskiego amare, co oznacza kochać. To jedyny powód, który dawałby mi prawo do tego, by podjąć się takiej roli, przed jaką stanąłem. To oczywiste, że jestem w tym miejscu jakoś zakochany – mniej w miejscu, bardziej w Matce Bożej, tutaj w szczególny sposób obecnej – tłumaczy metropolita łódzki.

Opowiadając o przygotowaniu filmu o sanktuarium abp Ryś zauważa, że sam wiele się nauczył przy tej okazji: – Dane mi były niesłychane doświadczenia, które pewnie by mnie nie spotkały. Mogłem być bardzo blisko obrazu, kiedy zostaje wyjęty raz do roku dla potrzeb doraźnej renowacji. Miałem w rękach bardzo cenne dokumenty, które przedstawiają początki klasztoru. Miałem w rękach monstrancję, którą nosił Kordecki chodząc po wałach w czasie obrony Jasnej Góry podczas Potopu. To są rzeczy niezapomniane! – zauważa „jasnogórski przewodnik”.

Premierowy pokaz filmu „Jasna Góra bez tajemnic” produkcji Polsat Rodzina odbył się dziś – w wigilię uroczystości Matki Boskiej Królowej Polski – w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze. Film będzie można obejrzeć 3 maja o godz. 11:00 na antenie Polsat Rodzina oraz o godz. 16:30 na antenie Super Polsat. Film wyprodukowano w 2022 roku, trwa 44 minuty.

Ks. Paweł Kłys / Jasna Góra
KAI

Wpisy powiązane

6 sierpnia: 79 rocznica rozstrzelania 30 redemptorystów w czasie Rzezi Woli

Karmelitańskie Dni Młodych w Czernej

Życzenia Bp. Jacka Kicińskiego CMF