Kaukaz: Przygotowania do wizyty Franciszka

Będzie to podróż pokoju, w jej bagażu papież ma orędzie pojednania dla całego regionu – poinformował nowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Greg Burke podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami nt. papieskiej wizyty w Gruzji i Azerbejdżanie.

Odbędzie się ona w dniach 30 września – 2 października.

W czasie wizyty Franciszka zostaną poruszone trzy tematy: pokój, ekumenizm i dialog między religiami – dodał Burke.

Poinformował także, że po raz pierwszy delegacja Kościoła prawosławnego w Gruzji będzie uczestniczyć w Mszy św. sprawowanej przez papieża, a w ceremonii powitania na lotnisku weźmie udział także patriarcha Eliasz II, głowa Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego.

Rzecznik przypomniał, że Gruzja jest jednym z tych krajów, któremu chrześcijaństwo przyniósł m.in. św. Andrzej Apostoł, a w 337 r. chrześcijaństwo stało się religią państwową. Gruziński Kościół Prawosławny ma swój własny język i pismo, które były przez stulecia obcej dominacji chronione w klasztorach i do dzisiaj są fundamentem narodowej tożsamości.

Burke podkreślił, że papieżowi bardzo zależy na dobrych stosunkach z tradycyjnie konserwatywnym Kościołem prawosławnym w tym kraju, choć część duchowieństwa niedawno demonstrowała przeciwko papieskiej wizycie przed siedzibą nuncjatury apostolskiej w Tbilisi.

Zdaniem watykańskiego rzecznika ważnym punktem papieskiej wizyty będzie piątkowe spotkanie ze wspólnotą asyryjsko-chaldejską w Tbilisi. Przybędzie na nie również 13 biskupów z Iraku. “Papież chce aby spotkanie z ok. 300 osobami w kościele katolickim obrządku chaldejskiego pw. św. Szymona miało charakter duchowy i dlatego nie przewidziano żadnego przemówienia. Będą śpiewy i modlitwy po aramejsku a papież odmówi modlitwę o pokój w Syrii i Iraku” – poinformował Burke.

W niedzielę gość z Watykanu uda się dalej do Baku, stolicy Azerbejdżanu i zdaniem watykańskiego rzecznika od tego momentu nie będzie już można mówić o wizycie apostolskiej, gdyż w tym kaukaskim kraju żyje jedynie ok. 500 katolików skupionych w jedynej parafii pw. Maryi Niepokalanej w kraju oraz pracuje tam kilka sióstr miłosierdzia ze zgromadzenia św. Matki Teresy z Kalkuty.

W Baku papież odwiedzi meczet i odbędzie też prywatną rozmowę z przywódcą muzułmanów Kaukazu. Greg Burke nie chciał zdradzić rosyjskiemu reporterowi czy Franciszek zwróci się z pokojowym orędziem w związku z armeńsko-azerskim konfliktem o Górski Karabach. “Nie należy do mnie przewidywanie, co papież powie. Wiemy, że Stolica Apostolska zwykle nie miesza się do takich konfliktów, ale poczekajmy i zobaczymy” – powiedział watykański rzecznik.

Franciszek wygłosi, tylko po włosku, 10 przemów, w tym dwie homilie oraz jedną modlitwę. Podczas powrotu do Rzymu na pokładzie samolotu tradycyjnie odbędzie się “konferencja prasowa w locie”.

W orszaku papieskim znajdą się m.in. rodak papieża, kard. Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich oraz “watykański minister ds. ekumenizmu”, kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Za: www.deon.pl.

Wpisy powiązane

X Krajowy Kongres Eucharystyczny w USA

Święty Bonawentura z Bagnoregio

Marzenia się spełniają