10 lat Szkół Pijarskich w Bolesławcu

Szkoły Pijarskie im. Stanisława Konarskiego w Bolesławcu istnieją już od 10 lat. 9 marca 2023 r. społeczność szkolna oraz nasza Prowincja świętowali jubileusz połączony z obchodami 250. rocznicy śmierci patrona szkoły, wielkiego Wychowawcy narodu polskiego. 

Świętowanie rozpoczęło się od wspólnej Eucharystii w bolesławieckiej bazylice mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja, której przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, a koncelebrowali ją pijarzy z naszych placówek w całej Polski z Ojcem Prowincjałem Mateuszem Pindelskim na czele, a także księża związani z edukacją w diecezji legnickiej. 

W wygłoszonej homilii ordynariusz mówił, że w Kościele częściej mówi się o jubileuszach niż o rocznicach. Jest to związane z jubileuszami, które od czasów Izraela towarzyszyły ludowi wybranemu. W tych latach darowano im długi, był to czas powrotu do Boga i jego błogosławieństwa. 

Dalsze świętowanie przeniosło się do Bolesławieckiego Ośrodka Kultury. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Prezydent Piotr Roman, starosta Tomasz Gabrysiak, przedstawiciel Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Renata Krosnowska, którzy podkreślili trafność podjętej 10 lat temu decyzji o otwarciu Szkół Pijarskich w Bolesławcu. Licznie zgromadziła się nie tylko obecna społeczność szkolna, ale także byli pracownicy, absolwenci i przyjaciele szkoły.

Na scenie z okazji święta został wystawiony musical przygotowany przez uczniów i nauczycieli szkoły pod kierownictwem o. Dominika Bochenka oraz Agnieszki Orawiec pt. “Sapere auso“. Tytuł nawiązywał do sentencji wybitej na medalu, który kazał przygotować król Stanisław Poniatowski na cześć Stanisława Konarskiego w XVIII w.  

Z okazji tego jubileuszu zostały wręczone medale Sapere auso instytucjom i osobom zasłużonym dla szkoły. W gronie odznaczonych znaleźli się m.in. biskup legnicki, Miasto Bolesławiec, przedstawiciel Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, proboszczowie goszczący społeczność szkolną w swoich świątyniach, nauczyciele i pracownik obsługi, którzy pracują w szkole nieprzerwanie od 2013 r. 

Na scenie zostały również wręczone stypendia za wysokie wyniki w nauce uczniom szkoły podstawowej i liceum. 

Więcej na: www.pijarzy.pl

Wpisy powiązane

Kościół w Polsce będzie miał 235 nowych księży diecezjalnych i zakonnych

Karmelici: XXII Kapituła Prowincjalna – II i III dzień obrad

1 czerwca: XXVII Spotkanie Młodych Lednica 2000