100-lecie obecności salezjanów w Aleksandrowie Kujawskim

Wiele cudów, większych i mniejszych, działo się w Aleksandrowie Kujawskim w ostatnich dziesięcioleciach. Jednym z nich może być fakt pięknej pogody, która, mimo niekorzystnych prognoz, towarzyszyła obchodom stulecia obecności salezjanów w tym mieście, szczególnie w Kolegium Kujawskim.

ks. Krzysztof Tomeczkowski SDB

Sobota, 18 maja 2019 roku, była długo wyczekiwanym dniem dla całej szkolnej rodziny, która z roku na rok się powiększa. Przygotowania do tego wielkiego święta trwały od kilku miesięcy, a zaangażowanych w nie było mnóstwo osób, którym bliska jest idea wychowania w duchu św. Jana Bosko, założyciela Towarzystwa Salezjańskiego.

Obchody stulecia Kolegium Kujawskiego, które jednocześnie miały status tegorocznego Święta Inspektorii Pilskiej, rozpoczęły się uroczystą Eucharystią w kościele parafialnym pw. NMP Wspomożenia Wiernych, a przewodniczył jej ks. Inspektor Roman Jachimowicz SDB. Przybyłych na Jubileusz byłych wychowanków, absolwentów, uczniów, rodziców, pracowników, dobrodziejów, przedstawicieli władz samorządowych i salezjanów powitał Dyrektor Kolegium, ks. Grzegorz Gruba SDB.

W wygłoszonej homilii ks. Inspektor przybliżył rys historyczny dzieła oraz zachęcił do dalszej troski o jego dobry rozwój i zaangażowanie w wychowanie kolejnych pokoleń mieszkańców miasta i okolic. Na zakończenie Eucharystii Przełożony Inspektorii Pilskiej wręczył pamiątki salezjanom przeżywającym w tym roku swoje jubileusze profesji zakonnej i święceń prezbiteratu.

Uczestnicy Święta, przy akompaniamencie orkiestry dętej oraz śpiewów o ks. Bosko, przeszli ulicami miasta do Kolegium, gdzie czekała na nich część artystyczna. Przypomniano w niej historię Świętego z Turynu oraz nawiązano do stuletniej tradycji Szkoły. Po odczytaniu okolicznościowego listu od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy oraz życzeń od Minister Edukacji Narodowej Pani Anny Zalewskiej, głos zabrali również zaproszeni goście.

Dalsze świętowanie miało miejsce na szkolnym boisku, gdzie na przybyłych czekało nieco atrakcji, a przede wszystkim ludzie: był to moment na rozmowy pomiędzy nauczycielami i absolwentami, wspólne zdjęcia, tańce i zwiedzanie budynku Kolegium.

Na uwagę zasługuje fakt obecności na uroczystości byłych wychowanków, szczególnie z lat 40. i 50. ubiegłego wieku, jak i świeżo upieczonych, tegorocznych absolwentów Liceum.

Z okazji jubileuszu została wydana również okolicznościowa publikacja pt. “Kolegium Kujawskie 1919-2019. Zatrzymane chwile”, zawierająca rys salezjańskiej obecności w Aleksandrowie Kujawskim. Autorem części poświęconej Szkole i historii Parafii NMP Wspomożenia Wiernych jest ks. Jarosław Wąsowicz SDB, natomiast opracowaniem pozostałego tekstu i wyborem zdjęć zajęły się nauczycielki Kolegium Kujawskiego: Danuta Płaskonka, Zyta Kulesza i Aneta Doligalska.

(ANS – Aleksandrów Kujawski)

Za: www.infoans.org

Wpisy powiązane

Rozpoczęcie prac przedprocesowych ks. Pawła Kontnego SChr

Kraków: AreOPag u dominikanów

Kapucyni: Remont domu zakonnego w Gdańsku