146. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce

Wyzwania i duszpasterstwo w czasie pandemii są jednym z tematów 146. zebrania plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, które odbywa się dziś na Jasnej Górze. Zakonnicy wyrażają wdzięczność wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc chorym na covid-19. Do Konferencji należy prawie 80 jurysdykcji zakonnych.

O. Janusz Sok, przewodniczący Konferencji wśród wyzwań widzi potrzebę, „kreatywnego wychodzenia na obrzeża”, czyli nowej misyjności zakonników.

– Pierwszym wyzwaniem jest bez wątpienia to, żeby się wyrwać i wyzwolić od nostalgii za tym co było. Drugim jest odważne, kreatywne spojrzenie na pastoralną działalność. Zgromadzenia zakonne w Kościele, są zobowiązane do misyjności, do tego wzywa nas papież Franciszek – podkreślił redemptorysta.

Ta misyjność, zdaniem o. Soka, jest związana z „przekraczaniem pewnych granic, a są to nie tylko drzwi kościoła, to jest również ponad parafialna działalność” a także pozbycie się pewnych uprzedzeń, zwłaszcza wobec tych, którzy „nie siadają w pierwszych ławkach a może są poza Kościołem, albo są zdenerwowani ludzką twarzą Kościoła – wyjaśnił. Zakonnik podkreślił, że ta „misyjność polega na tym, żeby się z taką osobą spotkać, wysłuchać jej i to jest pierwszy krok przed ewangelizacją. Nasze środowiska powinny to promować i na tym się skupiać”.

O. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów zwracając uwagę na doświadczenia Jasnej Góry w czasie pandemii, kiedy sanktuarium zachowując przepisy covidowe było otwarte dla pielgrzymów, podkreślił, że wierni potrzebują duchowej odnowy i poczucia, nie wirtualnego, ale Kościoła realnego. Jego zdaniem to wciąż wielkie wyzwanie, by zwłaszcza w okresie pielgrzymkowym sanktuarium było miejscem bezpiecznym, ale pozostało otwartym.

– Przełożeni podziękują za aktywność i służbę zakonników w trudnym czasie w specjalnym liście zapowiada o. Kazimierz Malinowski, sekretarz generalny Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

– Wiemy, że ok. 250 zakonników było zaangażowanych bezpośrednio w posługę osobom chorym. W szpitalach, domach pomocy społecznej, w izolatoriach, narażając swoje zdrowie służyli ludziom potrzebującym. Wspólnoty zakonne od marca zeszłego roku odmawiają wspólnie różaniec w intencji osób chorych, i tym którzy im służą. Chcemy za tę wielką modlitwę podziękować – podkreślił zakonnik.

Punktem odniesienia dla aktualnej problematyki i rzeczywistości, w której zanurzone jest życie konsekrowane stał się patron tego roku „Św. Józef jako wzór wytrwałości i wierności oraz ojcostwa duchowego w kontekście aktualnych wyzwań duszpasterskich”.

O wierności w świetle życia św. Józefa mówił jezuita o. Krzysztof Dyrek, doktor teologii duchowości.

Podczas spotkania mowa będzie o współpracy z Fundacją św. Józefa, do której Zarządu wszedł w marcu br. pallotyn ks. Janusz Łuczak, jako reprezentant zakonów męskich.

O. Paweł Kozacki, dominikanin podejmie temat poszukiwania dróg duszpasterstwa i świadectwa życia osób konsekrowanych po pandemii.

Poruszone zostaną także zagadnienia związane z życiem codziennym zakonników, jak np. sprawnego wywiązania się zakonów i zgromadzeń z obowiązku uczestnictwa w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.

W Kaplicy Matki Bożej w ramach spotkania przełożonych sprawowana była Msza św., którą celebrował bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Według danych z 2019 r. Polska ma ponad 11 tys. zakonników. W kraju przebywa ponad 8 tys., za granicą pracuje prawie 3 tys.

mir/BP @JasnaGóraNews / Jasna Góra
KAI

Wpisy powiązane

Zaprzysiężenie nowego ministra prowincjalnego krakowskich franciszkanów

Zjazd zakonnych sekretarzy misyjnych w Pieniężnie

Przełożony generalny Wspólnoty Chemin Neuf: Marzy mi się Kościół, który jest wspólnotą budującą jedność