350 lat obecności filipinów w Studziannie

Obchody jubileuszowe związane z 350. rocznicą obecności księży filipinów w Studziannie, odbyły się w niedzielę, 9 czerwca z udziałem biskupa Marka Solarczyka. W świątyni modlił się kilkukrotnie król Jan III Sobieski. 

Bp Marek Solarczyk witając zgromadzonych powiedział, że „stajemy w obecności Boga, uświadamiając sobie i ożywiając swoją wiarę, że to co jest historią, Bóg wpisuje swoje dzieła, łaskę, znaki i moc swojego błogosławieństwa, otrzymanego w tej wspólnocie filipińskiej”. 

W koncelebrze uczestniczyli m.in. ks. Mirosław Prasek, Prokurator Federacji Polskiej Filipinów oraz jego współbracia z Rzymu i Niemiec. – Jubileusz to przeszłość, teraźniejszość i i przyszłość. Ojciec Święty Franciszek mówi, że kto trwa w słowie Bożym, interpretuje życie na bieżąco, uzdrawia z sideł przeszłości, leczy zranioną pamięć w teraźniejszości ale również zaszczepia pamięć o Bogu dla nas i na przyszłość. To zaszczepienie, które miało miejsce 350 lat trwa nadal, mimo trudnej historii tego miejsca i ofiar poniesionych przez wygnanie ojców filipinów za postawę duchową i patriotyczną – przypomniał ks. Prasek.

Kustosz ks. Jerzy Cedrowski przypomniał z kolei, że pierwsi księża filipini przybyli już w 1673 roku. Jednak dopiero Prymas Polski Kazimierz Florian Czartoryski, wydał 13 kwietnia 1674 r. dekret erygujący Kongregację Oratorium św. Filipa Neri w Studziannie. Stolica Apostolska potwierdziła to pismem papieskim Klemensa X z dnia 14 grudnia 1674 r. Natomiast uroczyste wprowadzenie filipinów do sanktuarium w charakterze kustoszy oraz objęcie przez nich na własność klasztoru, odbyło się 8 maja 1674 r. 

– I tak rozpoczęła się obecność i praca duszpasterska tego zgromadzenia na ziemi studziańskiej. Z przerwą spowodowaną kasatą zgromadzenia przez władzę carskie po powstaniu styczniowym w 1865 roku, filipini wrócili do Studzianny w 1928 r. Bez wątpienia jednym z wielkich wydarzeń było doprowadzenie do uroczystej koronacji papieskimi koronami cudownego obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej w 1968 roku – mówił ks. Cedrowski. 

Na uroczystości przybyli księża filipini z Rzymu i Niemiec, poseł Robert Telus, starosta opoczyński Marcin Baranowski wraz z zastępcą Marią Chomicz. Nie zabrakło też księży, którzy 50 lat temu przyjęli święcenia kapłańskie w Studziannie.

Dzieje księży filipinów w Studziannie zaczynają się w XVII wieku. Wówczas odnotowano wzrastający ruch pielgrzymkowy do cudownego obrazu Matki Bożej. Pilna była potrzeba zapewnienia temu miejscu stałych kustoszy. Dlatego też bp Jan Zbąski sprowadził z Gostynia na ziemi wielkopolskiej do Studzianny duszpasterzy z Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri, którzy rozpoczęli budowę większego kościoła murowanego.

rm/KAI

Wpisy powiązane

Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji apeluje o udział w misyjnej Akcji św. Krzysztof – 1 gr za 1 km

Pamięci bohaterskich sióstr nazaretanek z Nowogródka

Z nadzieją – przyszli pątnicy „od paulinów” z krakowskiej Skałki