700 księży na medal

Medal bł. ks. Jerzego Popiełuszki otrzymało ok. 700 księży – byłych alumnów  seminariów duchownych i zakonnych, wcielonych przymusowo do wojska przez władze PRL w latach 1955-80.

2 dniowe uroczystości byłych alumnów-żołnierzy miały miejsce 17 i 18 października 2011 roku w Warszawie. Zakończyły się mszą świętą w Sanktuarium Żoliborskim –  w kościele św. Stanisława Kostki i modlitwą przy grobie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Zjazd byłych żołnierzy – kleryków z całej  Polski i zagranicy organizowała Kuria Polowa Wojska Polskiego.

Dla uhonorowania  osób  duchownych – byłych żołnierzy  Ludowego Wojska Polskiego   – alumnów seminariów duchownych i zakonnych  biskup polowy Józef Guzdek ustanowił specjalnym dekretem  odznaczenie – medal bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Według obliczeń historyków przymusową służbę wojskową w latach 1955–1980 odbyło ok. trzech tysięcy alumnów.

Klerycy w wojsku byli narażeni na różne szykany i pokusy przez ówczesne władze. Żołnierzy – seminarzystów  nazywano „szpiegami Watykanu”.  Tępiono  praktyki religijne przez liczne i stosowano dotkliwe kary. Po capstrzyku zmuszano żołnierzy – alumnów  do musztry, mycia korytarzy przez całą noc, stania po kilka godzin na baczność,  ćwiczeń  w dzień wigilijny, fizycznej pracy bez żadnego sensu. Stosowano  indoktrynację polityczną ,   namawiano do porzucenia studiów  w Seminariach Duchownych i Zakonnych, obiecywano  miejsca na innych uczelniach i umożliwienie robienia  kariery w środowisku  świeckim.

W  tegorocznym  warszawskim  spotkaniu nietypowych byłych wojskowych  uczestniczyło prawie 700 kapłanów z Polski i zagranicy, którzy w latach 1955-80 odbywali przymusową służbę wojskową.  Przybyli kapłani diecezjalni i zakonni z całego świata – z Europy, USA, Australii.

W czasie mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki homilię wygłosił abp  Sławoj Leszek Głódź.  Metropolita gdański  przypomniał, że z 3000 ówczesnych kleryków, wcielonych do przymusowych jednostek kleryckich wywodzi się 24 biskupów,  w tym 3 arcybiskupów. Na uroczystościach obecni byli m.in. abp. Wojciech Ziemba, bp. Piotr Libera ,  bp. Jan Wątroba, bp. Jakub Tyrała, bp. Józef Kupny, bp. Jacek  Jezierski, bp. Edward  Białogłowski.

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź odbywał przymusową służbę wojskową  jako kleryk i student Wyższego  Seminarium Duchownego  w latach 1965-67 w Szczecinie – Podjuchach.  To była mroczna noc PRL, lata 60, czasy represji wobec Kościoła, szliśmy do wojska nie wiedząc co dalej, jak potoczą się nasze losy – wspominał abp Głódź. Byliśmy żołnierzami Chrystusowymi z pierwszej linii frontu – Chrystusowi  zawierzyliśmy nasze życie –  mogliśmy tutaj we wrogim często środowisku  sprawdzić wartość i autentyzm    naszego powołania. Po latach możemy powiedzieć z czystym sumieniem, że  zdaliśmy dobrze ten egzamin wobec Chrystusa,  Kościoła i Ojczyzny. Hierarcha przypomniał Rok Millenium rok 1966 i określenie biskupów mianem „zdrajców narodu” z powodu listu do biskupów niemieckich.  Czuliśmy się wtedy obywatelami drugiej kategorii  i do dzisiaj to boli – mówił abp Głódź . Dzisiaj mamy prawo oczekiwać  od  wolnej i niepodległej  III RP –  równego traktowania obywateli – w tym kapłanów biskupów i wiernych.

Nawiązując do miejsca spotkania – kościoła św. Stanisława Kostki, przy którym jest grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki, abp Głódź stwierdził, że ten  błogosławiony kapłan męczennik dał świadectwo  autentycznego żołnierza Chrystusowego już wtedy w Bartoszycach w czasie służby wojskowej w latach 1966-1968, kiedy  został uderzony przez swego w twarz przez swego dowódcę za to, że nie chciał zdjąć medalika i różańca. Już  w tamtym wydarzeniu ujawniła się postawa ks. Jerzego, którą wykazał też w czasie stanu wojennego  jako duszpasterz ludzi pracy i podziemnej Solidarności . Błogosławiony ks. Jerzy przypomina nam, że nie jesteśmy narodem tylko na dziś, że nasz naród ma przekazać w daleką przyszłość moce nagromadzone przez całe tysiąclecia.    Bł. Jerzy pokazał nam, że chrześcijanin  musi być autentycznym  świadkiem prawdy, wolności miłości i wolności  – mówił hierarcha.

Abp Głódź wezwał do obrony krzyża Imienia Bożego, ograniczenia nękania i marginalizowania Kościoła w przestrzeni publicznej w obliczu nasilenia się obecnie antyklerykalizmu i nawoływania do ograniczenia roli Kościoła w Ojczyźnie, propagowania życia bez norm i Dekalogu. Przywołał wypowiedzi bł. Jana Pawła II w 1997 r. w Zakopanem na temat obrony krzyża  i papieża Benedykta XVI , nawołującego w Madrycie młodzież do odwagi w dawaniu świadectwie prawdzie.   Obudź się w Polsko, odezwij się głosem prawdy i wdzięczności dla Chrystusowego Krzyża! – nawoływał arcykapłan.

W poniedziałek 17 października 2011 w auli Wojskowej Akademii Technicznej odbyła się konferencja popularno-naukowa, podczas której prelegenci podjęli temat scharakteryzowania tej represyjnej  służby wojskowej i jej wpływ na dalsze losy alumnów.

W holu Wojskowej Akademii Technicznej duchowni obejrzeli wystawę pt. Nasz Duszpasterz i my. Ksiądz Jerzy Popiełuszko w fotografiach i wspomnienia hutnika Jerzego Szóstki.

Był to drugi tego typu zjazd zorganizowany przez Ordynariat Polowy WP. Inicjatorem pierwszego spotkania, które odbyło się w 1997 roku w Warszawie był ówczesny ordynariusz wojskowy bp Sławoj Leszek Głódź, który obecnie otrzymał również medal ks., Jerzego Popiełuszki.

Homilię abp. Leszka Głódzia można odczytać na stronie internetowej Radia Maryja [KLIKNIJ]

Anna Dziemska

Źródła: własne, http://www.ordynariat.wp.mil.pl

Wpisy powiązane

Ks. Adam Boniecki MIC kończy 90 lat

ONZ zajęła się sprawą nieodpowiedniego traktowania ks. Michała Olszewskiego w areszcie

Święty Krzyż: „Pielgrzymka Króla Władysława Jagiełły na Święty Krzyż”