Abba Szymon

W Szczyrzycu odbyła się benedykcja nowego opata Szymona Warciaka. To jeden z najrzadziej celebrowanych obrzędów liturgicznych.

Uroczystość odbyła się 14 sierpnia. W kościele klasztornym została odprawiona Msza św., której przewodniczył opat generalny Mauro Giuseppe Lepori z Włoch.

W homilii przypomniał, że opat naśladuje jako pierwszy we wspólnocie mnichów Chrystusa stając się bezwarunkowym darem dla innych. – Aby bardziej go kochali, niż się go lękali – mówił opat Mauro cytując św. Benedykta.

Podkreślał, że przewodniczenie wspólnocie mnichów wymaga od opata nie tylko troski o duchowość współbraci, ich rozwój, ale najpierw o własny, ponieważ najlepszym nauczycielem jest się wtedy, kiedy opat staje się dla braci świadkiem.

Obrzęd benedykcji rozpoczął się po homilii dialogiem, podczas którego nowy opat złożył przyrzeczenia wiernego wypełniania powierzonemu mu mandatu.

Podczas śpiewania Litanii do Wszystkich Świętych opat leżał krzyżem, a wierni modlili się o potrzebne dla niego łaski.

Po odśpiewaniu litanii opat Mauro odmówił nad opatem Szymon modlitwę konsekracyjną, a następnie przekazał mu „Regułę św. Benedykta”, oraz insygnia: pierścień, piuskę i mitrę, w końcu pastorał.

Obrzęd benedykcji zakończył się przekazaniem znaku pokoju przez opata generalnego, abp. Henryka Nowackiego, bp. Leszka Leszkiewicza, opatów z klasztorów cysterskich w Polsce, a także opata benedyktynów w Tyńcu. Znak pokoju przekazali również infułaci ks. Władysław Kostrzewa i ks. Adam Kokoszka.

Po benedykcji kontynuowano celebrę Mszy św., na zakończenie której opat Mauro udzielił nowemu opatowi szczyrzyckiemu błogosławieństwa.

Opat Szymon Warciak jest 50. w nieprzerwanej historii opactwa w Szczyrzycu przełożonym tej wspólnoty. Jak powiedział „Gościowi Tarnowskiemu”, jego powołanie do zakonu zrodziło się dzięki obserwowaniu mnichów w jego rodzinnym Henrykowie.

Jako opat będzie przełożonym wspólnot, które istnieją w Szczyrzycu, Jodłowniku, Henrykowie, Gdańsku – Oliwie oraz w USA.

– Moim zadaniem będzie nie tylko przewodzenie współbraciom, ale również – razem z nimi – ukazywanie światu pierwszeństwa Boga i posłuszeństwa Jego woli – mówi opat Szymon.

Benedykcja to relatywnie najrzadziej celebrowany obrzęd liturgiczny, ponieważ dotyczy on nowych opatów i przełożonych żeńskich zakonów mniszych, opartych na regule św. Benedykta. – W Polsce takich wspólnot jest niewiele, stąd ta rzadkość – tłumaczą cystersi, obecni w Szczyrzycu od 1234 roku.

Za: www.tarnow.gosc.pl

Wpisy powiązane

„Są twarzą Ewangelii” w swoich środowiskach i mają coraz więcej powołań

Toruń: 32. rocznica powstania Radia Maryja

Franciszkanie – Gdańsk: Jesienne spotkanie przełożonych