Bracia Mniejsi Konwentualni: Chęcinada 2012

Piknik Profilaktyczny Chęcinada promujący trzeźwy styl życia i dobrą zabawę bez alkoholu i używek, na stałe zagościł na dziedzińcu klasztoru w Chęcinach. Impreza miała też na celu promowanie wszelkich działalności prowadzonych przez franciszkanów w Chęcinach.

Na tegoroczny pikniku (2. września br.) zawitał wikariusz Krakowskiej Prowincji Franciszkanów o. Piotr Stanisławczyk i ekonom o. Bronisław Staworowski. Świętowanie rozpoczęto Mszą św. o godz. 9.30, której przewodniczył i Słowo Boże skierował do zgromadzonych wiernych o. Piotr. Oprawę Mszy św. przygotowała młodzież lecząca się w Ośrodku SAN DAMIANO w Chęcinach. Na piknik przybyła także zaprzyjaźniona społeczność z Ośrodka z Pałęg i mieszkańcy hostelu WSPÓLNOTA z Połańca.

Po mszy św. rozpoczęto świętowanie na placu klasztornym. Pogoda sprzyjała od początku do końca pikniku. Młodzież z SAN DAMIANO przygotowała wspaniałe kiełbaski, kaszanki, szaszłyki i własnoręcznie pieczone ciasta. Nikt więc nie miał prawa być głodny. Piknik otworzył uroczyście Ojciec Wikariusz – nietypowo, bo śpiewając hit “Matka Boska zna Warszawę”, który wykonywał będąc w seminaryjnym zespole Fioretti. Już ten występ wskazywał na ciekawy przebieg pikniku.

Następnie kilka refleksyjnych utworów zaśpiewała grupa specjalnie powołana na ten dzień “Nas-troje”. Ojcowie franciszkanie z gitarą, trąbką i głosami zaśpiewali i zatańczyli ze zgromadzonymi ludźmi “Braciszków skrzydlatych”. Powoli zgromadzony lud przełamywał wstyd i zaczynał się bawić. Następnie wystąpiła grupa dzieci z naszej podwórkowej świetlicy “Promyk Dnia” prowadzona przez Stowarzyszenie PADRE Profilaktyka, Aktywne Działanie, Rozwój i Edukacja wspierające wszelkie działania na naszym franciszkańskim podwórku.

Następnie dla dzieci zorganizowano wiele zabaw z nagrodami, przejażdżkę na kucyku, osiołku i wiele innych atrakcji. Równolegle w jednej z sal odbywały się eliminacje do konkursu karaoke. Można była także zakupić wyroby z warsztatów młodzieży z SAN DAMIANO. Były to m.in. wyroby z gliny, szkła, witraże, aniołki, ozdoby i wiele innych. W kawiarence “Sacrum et Profanum” wielu gości zakosztowało wspaniałych kaw i herbat.

Mieszkańcy Domostwa zaprezentowali swoje zadania i funkcje w bardzo ciekawym wykonaniu i następnie wystawili ciekawy spektakl profilaktyczny: “Dresu i Brzytwa, czyli historie prawdziwe”. W tym czasie cały czas trwały zmagania w konkurencji dla osób starszych “Wieża Babel” – polegająca na stawianiu skrzynek jedna na drugiej. Wygrywa ten, kto ułoży najwięcej. Rekord to 22 skrzynki – całkiem wysoko.

Późnym popołudniem na scenie pojawił się zespół muzyczny “Sonata Band”, który przez następne 2 godziny bawił swoją muzyką. Całość pikniku zakończyliśmy finałem konkursu karaoke na świeżym powietrzu. Wielu uczestników zachwalało przede wszystkim rodzinną atmosferę Pikniku Franciszkańskiego. Piknik wsparł Urząd Gminy i Miasta Chęciny. Nieocenioną pomocą byli sami organizatorzy, a więc pacjenci Ośrodka SAN DAMIANO i nasi oddani wolontariusze.

o. Paweł Chmura – gwardian klasztoru

Więcej (zdjęcia) na: www.zakonfranciszkanow.pl

Wpisy powiązane

Zakończenie pierwszej edycji studiów podyplomowych „Zarządzanie instytucjami kościelnymi”

25. Rocznica Beatyfikacji Ks. Franciszka Drzewieckiego, orionisty

Modlitwa za fundatorów sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej w katedrze na Wawelu