Bracia, póki mamy czas dobrze czyńmy – św. Franciszek z Asyżu

W Święto Narodzenia NMP, w miejscu poświęconym Niepokalanej zebrali się pielgrzymi z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z przełożoną Regionu warszawskiego (i zarazem Radną Rady Narodowej) – s. Barbarą Lis.

Obecni byli też Ojcowie Asystenci tego Regionu i opiekunowie wspólnot lokalnych istniejących przy parafiach. Był też o. Marian Jarząbek OFMConv, przewodniczący Konferencji Asystentkę Narodowych FZŚ.

W sposób duchowy z franciszkanami świeckimi w modlitwie łączyli się też słuchacze Radia Niepokalanów, które transmitowało to spotkanie na falach eteru. Mszy św. przewodniczył gospodarz tego miejsca gwardian klasztoru w Niepokalanowie o. dr Mirosław Bartos OFMConv. Swoją modlitwą otoczył wszystkich chorych członków należących do franciszkanów świeckich. Do wspólnej modlitwy przyłączyli się też liczni pielgrzymi nawiedzający nasze Sanktuarium w Niepokalanowie.

Tradycja pielgrzymowania Regionu warszawskiego FZŚ do Niepokalanowa sięga roku 2000. Wtedy to gromadzono się w dniu 3 maja każdego roku w „Starej” kaplicy św. Maksymiliana Marii Kolbego. Z każdym rokiem przybywało coraz więcej franciszkanów świeckich, którzy uczestniczyli w pielgrzymce, więc w kaplicy zrobiło się ciasno. Z czasem ukształtowała się praktyka aby zmienić termin na drugą sobotę miesiąca września. I tak już zostało do dziś, franciszkanie świeccy pielgrzymują do św. Maksymiliana w tym terminie.

Homilia, którą wygłosił przełożony klasztoru w Niepokalanowie skupiona była wokół Narodzenia Maryi, której święto w tym dniu obchodziliśmy. Kaznodzieja zachęcał aby franciszkanie świeccy wpatrzeni w życie NMP, brali z Niej przykład życia wiary. „Niech wasze życie drodzy bracia i siostry we FZŚ stanowi źródło określonych wzorów. Niech ono dostarcza poszukiwanych wartości i propozycji celów, realizacji tych celów” – mówił kaznodzieja.

Po Mszy św. pielgrzymi udali się do Sali św. Bonawentury, aby wysłuchać konferencji wygłoszonej przez o. Jana Fibka – kapucyna z Nowego Miasta nad Pilicą. Temat odczytu zatytułował „W niewolę do Niepokalanej Panny – czyli franciszkańskie poświęcenie Bogu dla wolności Kościoła i Ojczyzny”.

Omawiając to zagadnienie wspomniał o korzeniach (początkach) franciszkańskiego zawierzenia Maryi na przykładzie trzech ważnych postaci, mianowicie: św. Franciszka z Asyżu, św. Ludwika Marii Grignon de Montfort oraz św. Józefa z Kupertynu. W drugiej części kaznodzieja odwołał się do bł. Honorata Koźmińskiego OFMCap – założyciela wielu zgromadzeń zakonnych tzw. bezhabitowych (ukrytych) oraz do św. Maksymiliana Marii Kolbego, który również mówił o niewolnictwie maryjnym i oddaniu się Niepokalanej. Trzecią osobą, którą wymienił mówca to Czcigodny Sługa Boży – Stefan kard. Wyszyński – Prymas Tysiąclecia.

Na koniec usłyszeliśmy o bł. Janie Pawle II, który jak sam mówił, że wiele zawdzięcza św. Ludwikowi Marii Grignon de Montfort w ważnych momentach życia, którego książkę „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Marii Panny” zabierał ze sobą na popołudniową zmianę, gdy pracował w fabryce sody na Solvayu.

Konferencja zakończyła się wspólnym odmówieniem „Aktu ofiarowania” ułożonym przez Stefana kard. Wyszyńskiego.

Kolejnym punktem pielgrzymki była wspólna agapa przygotowana przez Braci z klasztoru niepokalanowskiego z pomocą franciszkanów świeckich z miejscowej parafii. Bigos jak zawsze wszystkim smakował wraz z kromką chleba upieczonego w klasztornej piekarni.

Po posiłku o godz. 14oo w „Starej” kaplicy św. Maksymiliana Marii Kolbego odmówiono „Koronkę do Miłosierdzia Bożego” a później już procesyjnie wszyscy franciszkanie świeccy wraz z Asystentami i opiekunami duchowymi udali się na „Dróżki maryjne” wokół niepokalanowskiej Bazyliki, gdzie odmówiono „Koronkę franciszkańską”. A po niej udzielono błogosławieństwa i nastąpiło rozesłanie do własnych wspólnot lokalnych.

Pielgrzymka franciszkanów świeckich do Niepokalanowa, skupionych w czterdziestu wspólnotach lokalnych Regionu warszawskiego, była głębokim przeżyciem duchowym dla 250 osób. Spotkanie to wszystkich ubogaciło i zarazem pozwoliło doświadczyć czym jest radość franciszkańska przeżywana we wspólnocie braterskiej i siostrzanej tercjarzy.

Należy żywić nadzieję, że również w przyszłym roku Franciszkański Zakon Świeckich ponownie zawita do Niepokalanowa.

o. Jacek Staszewski OFMConv

Wpisy powiązane

Nowy Prowincjał warszawskich franciszkanów

Przewodniczący KEP zaprasza na uroczystość NMP Królowej Polski na Jasnej Górze

Różne aspekty misji – od św. Wojciecha do św. Jana Pawła II