Górki Wielkie: dziękczynienie za osiem wieków Reguły św. Franciszka

„Każda reguła to filar, którego nie należy za żadną cenę lekceważyć. To jedna z norm, na której buduje się to, co jest sensowne” – zauważył bp Piotr Greger, który 29 listopada br. celebrował Mszę św. w parafii pw. św. Jana Sarkandra w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim. Ojcowie franciszkanie i przedstawiciele Franciszkańskiego Zakonu Świeckich Regionu Bielsko-Żywieckiego dziękowali za swą duchowość dokładnie w 800. rocznicę zatwierdzenia Reguły św. Franciszka.

Bp Greger przypomniał, że reguła zakonu franciszkańskiego określa duchowość i charyzmat duchowych sióstr i braci Biedaczyny z Asyżu. Przywołał też słowa z pierwszego rozdziału tej reguły franciszkańskiej, zatwierdzonej dokładnie 800 lat temu przez papieża Honoriusza III. „Reguła i życie braci mniejszych polegają na zachowywaniu świętej Ewangelii Pana naszego Jezusa Chrystusa przez życie w posłuszeństwie, bez własności i w czystości” – zacytował fragment.

„Każda reguła to filar, którego nie należy za żadną cenę lekceważyć. To jedna z norm, na której buduje się to, co jest sensowne” – stwierdził hierarcha i zauważył, że fragment czytanej w liturgii Ewangelii dotyczy reguły należącej do elementarnych zasad duchowości rodziny franciszkańskiej.

„Jest to zapis jednego ze spotkań człowieka z Jezusem; ono kończy się rozczarowaniem, pojawia się smutek, rezygnacja, brak nadziei. Dziwna historia, która zmusza do poważnego zastanowienia i głębszej refleksji: oto człowiek, który był subiektywnie przekonany, że nigdy nie popełnił żadnego grzechu, przynajmniej poważniejszego, odchodzi od Jezusa smutny. To pokazuje, w czym tkwi dramaturgia tego spotkania; można doskonale wypełnić wszystkie, nawet najdrobniejsze obowiązujące zakazy i nakazy, a być niezadowolonym, można rozminąć się z Bogiem, choć jest obecny na przysłowiowe wyciągnięcie ręki” – dodał.

Zdaniem kaznodziei, pytanie Jezusowego rozmówcy – „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne” (Mk 10, 17b) – jest bardzo poważne. „On nie pyta o zadowolenie, nie ma tu mowy o szczęściu doczesnym. Pyta o istotę, o zbawienie, pytanie dotyczy osiągnięcia celu. Potraktujmy dziś to pytanie bardzo osobiście, adresowane bezpośrednio do każdego z nas. Niech ono będzie pytaniem otwartym, skłaniającym do zadumy i refleksji, pytaniem zapraszającym do osobistego spotkania z Jezusem na modlitwie” – podsumował.

Początki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich sięgają roku 1221, w którym św. Franciszek, wychodząc naprzeciw potrzebom Kościoła i ludzi świeckich żyjących w rodzinach, zaproponował im nową formę życia ideałami Ewangelii, nazywając ich Braćmi i Siostrami od Pokuty.

Reguła św. Franciszka z Asyżu dla I zakonu została zatwierdzona przez papieża Honoriusza III na Lateranie 800 lat temu – 29 listopada 1223 roku. Tego dnia franciszkanie obchodzą święto wszystkich swoich świętych.

Obchody trzyletniego franciszkańskiego jubileuszu, rozłożono na lata 2023-2026: 800-lecie Reguły i pierwszych jasełek w Greccio (2023 r.), stygmatów św. Franciszka (2024 r.), Pieśni stworzenia, napisanej przez św. Franciszka (2025 r.) oraz śmierci Franciszka (2026 r.).

rk/KAI

Wpisy powiązane

Nowy prowincjał u Bazylianów

Jasna Góra: Tylko prawdziwa miłość umie strzec życia – ogólnopolskie spotkanie dyrektorów szkól katolickich

Zmartwychwstańcy: dni formacyjne dla wikariuszy i katechetów