Jasna Góra: Szopka wykonana przez chrześcijan w Ziemi Świętej już odwiedzana przez pielgrzymów

Wyjątkowo już od początku Adwentu w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze można nawiedzać szopkę bożonarodzeniową wyrzeźbioną w ponad 300-letnim drewnie oliwkowym przez chrześcijan z Betlejem. Jest znakiem pamięci o chrześcijanach żyjących na terenach ogarniętych wojną czy zmagających się z materialnymi skutkami konfliktu. Odwiedzając Jasną Górę, można duchowo i materialnie włączyć się w akcję Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie – „S.O.S. dla Ziemi Świętej”.

Dziś podczas Apelu Jasnogórskiego zanoszona będzie szczególna modlitwa o pokój w regionie świata, który stał się kolebką chrześcijaństwa. Modlitwę poprowadzić ma ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej Sekcji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

O. Michał Bortnik rzecznik prasowy Jasnej Góry zachęca, by pielęgnowany przez Polaków zwyczaj pustego miejsca przy wigilijnym stole dla potrzebującego wędrowca, stał się w tym roku okazją do szczególnego zaproszenia dla cierpiących chrześcijan. – W tym roku tym przybyszem, który skorzysta z pustego miejsca, niech będzie chrześcijanin z Bliskiego Wschodu. Przez gest zakupu dekoracji świątecznej, owocu pracy jego rąk, będzie to zaproszenie konkretnej osoby do naszego stołu, by podzielić się z nią pokojem i radością z narodzin Jezusa Chrystusa – powiedział paulin.

Szopka, która znalazła się na Jasnej Górze, została wyrzeźbiona w trzystuletnim drewnie oliwnym nieopodal Betlejem, w miejscu nazywanym potocznie “Polem Pasterzy”. Wykonał ją jeden z największych rzeźbiarzy Monir Tueme z Bayt Sahur. Po ścięciu drzewo schło 2 lata zanim zaczął w nim rzeźbić.

– Ta szopka jest piękna, skłania do modlitwy o pokój dla świata – mówiła Barbara Rusek z Torunia, jedna z pierwszych oglądających szopkę z Betlejem w Bastionie św. Barbary. Podziwiała kunszt jej wykonania. – To drzewo, w którym jest szopka wykonana też jest niezwykle, rzadko u nas spotykane. Piękna, misterna praca i przesłanie. Przede wszystkim przesłanie pokoju, bo Boża Dziecina niesie nam miłość, zwłaszcza teraz, kiedy w Ziemi Świętej też się źle dzieje, i tutaj obok nas toczy się wojna, więc tym bardziej ważne jest to przeslanie z Betlejem dla samej Ziemi świętej, dla Ukrainy, dla całego świata – mówiła Barbara Rusek.

W ramach akcji „S.O.S dla Ziemi Świętej” można w Polsce kupić wyroby wykonywane z drewna oliwnego w Betlejem przez rodziny chrześcijańskie, m.in. szopki, ozdoby świąteczne, jak również różańce.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Za: www.jasnagora.com

Wpisy powiązane

Nowy prowincjał u Bazylianów

Jasna Góra: Tylko prawdziwa miłość umie strzec życia – ogólnopolskie spotkanie dyrektorów szkól katolickich

Zmartwychwstańcy: dni formacyjne dla wikariuszy i katechetów